TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

20 procent udziałów w Lufthansie za 9 mld euro
InfoBus.pl - Opublikowano: 26.05.2020 16:30:25
20 procent udziałów w Lufthansie za 9 mld euro; fot. Lufthansa

Niemiecki rząd wesprze Lufthansę kwota 9 mld euro i przejmie za to 20 proc. udziałów w spółce. To największy jak dotąd pakiet pomocowy dla linii lotniczych w UE.

Zanim transakcja dojdzie do skutku, zaakceptować ją jeszcze musi Komisja Europejska.

Tymczasowe 20 procent

Jak poinformował serwis Politico, Berlin oraz Lufthansa porozumiały się co do pomocy rządowej dla przewoźnika. Pomimo obiekcji ze strony opozycji - Zielonych i liberałów - niemiecki rząd postanowił wesprzeć linie lotnicze kwotą 9 mld euro, a w zamian przejąć 20 proc. udziałów w spółce i wprowadzić dwie osoby do rady nadzorczej koncernu. Berlin zapowiedział, że powoła na te stanowiska niezależnych ekspertów i że na pewno nie będą to politycy.

Niemieckie władze będą miały także prawo dokupić 5 dodatkowych procent udziałów, co umożliwi im zablokowanie wszystkich niechcianych prób przejęcia linii. Będą mogły również obniżyć uposażenie kierownictwa i zablokować wypłatę dywidend dla akcjonariuszy.

"Kiedy firma odzyska płynność finansową, rząd odsprzeda swoje udziały" - zapowiedział niemiecki minister finansów Olaf Scholz. Jak dodał, ma nadzieję, że transakcja ta przyniesie przynajmnije niewielki zysk.

Eksperci zauważają, że co prawda dzisiejsza wartość kapitałowa Lufthansy wynosi o ponad połowę mniej niż oferowana przez Berlin kwota, to Niemcy nie chcą pozwolić na bankructwo swojego flagowego przewoźnika oraz utratę znaczenia lotniska we Frankfurcie jako centralnego europejskiego portu lotniczego.

Rekordowa pomoc

To największa jak dotąd w Europie pomoc publiczna udzielona liniom lotniczym. Wcześniej francuski rząd wsparł linie Air France pożyczką w wysokości 7 mld euro, a włoski zainwestował 3 mld euro w akcje Alitalii. Zanim jednak zapowiedziana przez Berlin transakcja dojdzie do skutku, zgodnie z przepisami UE musi ją jeszcze zaakceptować Komisja Europejska, która oceni, czy pomoc państwa nie zakłóci konkurencji na unijnym rynku. Zgodę muszą wyrazić także pozostali udziałowcy Lufthansy.

Jak pisze Politico, problemy mogą pojawić się, jeśli przewoźnik zostanie poproszony przez UE o odstąpienie niektórych slotów lotniskowych, czyli prawa do korzystania z lotnisk w określonych godzinach, oraz tras przelotowych.

"Nie wyobrażam sobie, żeby pakiet pomocowy dla Lufthansy został zagrożony przez brukselską biurokrację. Porty lotnicze we Frankfurcie i Monachium nie powinny być osłabione w porównaniu np. do Paryża czy Amsterdamu" - powiedział niemiecki europoseł Ulrich Lange z CSU.

Cios w lotnictwo

Lufthansa mocno ucierpiała z powodu kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Kierownictwo spółki szacuje, że w ubiegłym miesiącu, przy jedynie 1-procentowym obłożeniu lotów, przewoźnik tracił 1 mln euro co godzinę.

W skład grupy Lufthansa wchodzą również takie marki, jak: Austrian, Swiss, Brussels Airlines, Eurowings. Wszystkie przez ostanie tygodnie zostały uziemione z powodu wirusa. Koncern musiał też zamknąć linie Germanwings. Ale Lufthansa już planuje powrót i w przyszłym miesiącu chce wznowić loty m.in. do popularnych kierunków turystycznych, w tym na Majorkę i do Wenecji.

Pomoc publiczna dla Lufthansy została ostro skrytykowana przez zarządy tanich linii lotniczych, jak Ryanair czy Wizz Air.

"Wszystkie te linie były przez lata kiepsko zarządzane, a teraz biegną do swoich rządów po subwencje. Tego typu pomoc tylko zaburza równowagę na rynku" - powiedział Jozsef Varadi, szef Wizza Air. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
rząd
linia
Lufthansa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....