TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

230 mln zł na modernizację infrastruktury lotniczej
InfoAir.pl - Opublikowano: 31.01.2018 17:18:49
230 mln zł na modernizację infrastruktury lotniczej

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w ubiegłym roku wydała blisko 230 mln złotych na modernizację i budowę nowoczesnej infrastruktury lotniczej - poinformowano w środę w komunikacie. Jak dodano, to największy w historii Agencji budżet inwestycyjny zrealizowany w ciągu jednego roku.

PAŻP w komunikacie poinformowała, że wszystkie realizowane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej inwestycje w modernizację infrastruktury lotniczej mają jeden cel – zapewnienie bezpieczeństwa ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej.

"Jak podkreśla prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Niedziela, w 2017 roku na modernizację i budowę nowoczesnej infrastruktury lotniczej PAŻP wydała blisko 230 mln złotych. To największy w historii PAŻP budżet inwestycyjny zrealizowany w ciągu jednego roku, większy o ponad 60 mln złotych od zrealizowanego w 2016 roku" - czytamy w środowym komunikacie.

Jak wskazuje PAŻP, przykładem takich inwestycji jest budowa na lotnisku w Gdańsku nowoczesnej instalacji ILS umożliwiającej wykonywanie podejścia do lądowania w III kategorii – "będzie to najlepiej wyposażone pod tym kątem lotnisko w Polsce". ILS to radiowy system nawigacyjnego wspomagania lądowania samolotów przy ograniczonej widzialności, jak np. w przypadku mgieł.

W tym tygodniu została oddana do użytku nowa wieża kontroli ruchu lotniczego w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice, która już obsługuje samoloty. Obiekt poprawi bezpieczeństwo ruchu lotniczego na krakowskim lotnisku. Ponadto w Krakowie PAŻP inwestuje w innowacyjne technologie nawigacyjne. Powstanie tam pierwsza w kraju instalacja systemu GBAS (Ground Based Augmentation System). Jak tłumaczy agencja, nowa technologia umożliwia nie tylko równoczesne zapewnienie podejść do lądowania, porównywalne z ILS na wszystkich kierunkach drogi, przenoszenie operacji lotniczych z określonej drogi startowej na inną, bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń, ale przede wszystkim elastyczność w projektowaniu procedur dolotowych na lotnisku.

PAŻP przypomniała, że w ostatnich dniach grudnia 2017 roku zakończyła się budowa katowickiej wieży kontroli lotniska. Uruchomienie operacyjne wieży planowane jest na koniec 2018 roku, a koszt całej inwestycji wyniesie blisko 25 mln złotych. Po uruchomieniu operacyjnym katowicka wieża będzie najwyższym tego typu obiektem w Polsce.

"Planowane inwestycje mają przynieść usprawnienia także w trasowej części lotu i obsłudze nawigacyjnej w poszczególnych portach lotniczych. Obejmują one m.in. budowę ośrodków radiokomunikacyjnych, uruchomienie zestawów nadawczo-odbiorczych działających poniżej FL195, zakup i instalację radioodległościomierzy kolokowanych z ośrodkami radiokomunikacyjnymi. PAŻP zwiększa także pokrycie radarowe, budując cztery nowe radary MSSR oraz planuje zakup jednego, dodatkowego radaru mobilnego" - napisano.

Obok inwestycji w infrastrukturę PAŻP realizuje również projekty mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa całego krajowego lotnictwa w wymiarze prowadzenia akcji poszukiwawczo–ratowniczych. W ubiegłym tygodniu uruchomiono w PAŻP Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ARCC. Jego zadaniem jest koordynacja działań ratunkowych na terenie Polski wobec załóg i pasażerów samolotów oraz śmigłowców, które uległy katastrofie lub wypadkowi.

"Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego są w czołówce, jeśli chodzi o efektywność pracy. Agencja odnotowuje dwucyfrowe przyrosty ruchu terminalowego rok do roku, poprawia się punktualność operacji lotniczych wykonywanych w polskiej przestrzeni powietrznej. Opóźnienia w 2017 były na rekordowo niskim poziomie, PAŻP zredukowała średni czas opóźnienia lotu do 0,1 minuty, podczas gdy cel postawiony przed Polską przez Europejską Organizację ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej EUROCONTROL na ubiegły rok zakładał redukcję do 0,23 minuty" - przekazała agencja.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego, którzy pełnią służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każdego dnia obsługują około 2,5 tys. lotów. Rocznie około miliona. PAŻP jest także odpowiedzialna za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za zaawansowaną infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
PAŻP
unia
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....