TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

38 lat od katastrofy "Mikołaja Kopernika"
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 14.03.2018 18:00:48
38 lat od lotniczej katastrofy fot. PAP

14 marca przy pomniku znajdującym się na terenie Fortu VI Okęcie odbyły się uroczystości w 38. rocznicę katastrofy samolotu "Mikołaj Kopernik". Zginęło w niej 77 pasażerów i 10 członków załogi. Wśród ofiar znajdowali się polska piosenkarka Anna Jantar.

14 marca 1980 roku o godzinie 11: 15 miała miejsce katastrofa samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62 "Mikołaj Kopernik". Samolot lecący z Nowego Jorku rozbił się w pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie. Kapitan Paweł Lipowczan zmienił kierunek spadania samolotu przez wychylenie lotek na skrzydłach. Dzięki temu manewrowi "Kopernik" nie zderzył się ze Schroniskiem dla Nieletnich.

W środę wdowa po pilocie samolotu Aleksandra Lipowczan, drugi pilot "Kopernika" Tomasz Smolicz, przedstawiciele władz dzielnicy Włochy oraz przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych Lot zebrali się w miejscu katastrofy, aby uczcić pamięć ofiar tragedii.

Przewodniczący Rady Dzielnicy Włochy Andrzej Krupiński podkreślił zasługi kapitana samolotu w ocaleniu schroniska. "Chciałem złożyć wyrazy uznania, wyrazy upamiętnienia tym wszystkim, którzy w tym tragicznym locie uczestniczyli. Szczególnie chciałbym podkreślić heroizm, bohaterstwo załogi samolotu pod wodzą pana kapitana Pawła Lipowczana, którzy w tych tragicznych momentach wykazali się wyjątkowa odwagą, wrażliwością i poświęceniem" - mówił podczas uroczystości upamiętniających.

Tomasz Smolicz, pilot samolotu "Kopernik", który sterował samolotem na trasie do Nowego Jorku przypomniał przyczyny tragedii. "Awaria silnika spowodowała uszkodzenie kolejnych silników i przecięcie układu sterowania tak, że samolot w zasadzie był niesterowny. Można było nim tylko przechylić w lewo i w prawo, co pozwoliło na ominięcie ośrodka wychowawczego, który jest 100 m dalej po lewej stronie"- powiedział.

"Nie zrozumiemy tej katastrofy, tragizmu tego zdarzenia bez spojrzenia na krzyż Jezusa Chrystusa. W tej tajemnicy śmierci i męki Chrystusa jest zawarta w pewnym sensie odpowiedź na pytanie, dlaczego. Tragizm tego wydarzenia pogłębia fakt, że nikomu nie została dana szansa ocalenia, wszyscy zginęli. Jesteśmy tym bardzo poruszeni i dlatego przybywamy na to spotkanie z potrzeby serca, żeby zachować pamięć i przekazać ją następnym pokoleniom" - powiedział ksiądz Władysław Nowicki.

W katastrofie zginęli m.in. Anna Jantar, amerykański etnomuzykolog Alan Merriam, 22 członków amatorskiej reprezentacji bokserskiej USA oraz szóstka młodych delegatów z warszawskich uczelni, wracająca z obrad Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych AIESEC.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....