Bez decyzji w sprawie przyszłości lotniska w Radomiu

infoair
08.12.2015 11:35
0 Komentarzy

Radomscy radni nie podjęli w poniedziałek żadnej decyzjidotyczącej przyszłości radomskiego lotniska, z którego – ze względu na brakprzewoźników – nie odbywają się regularne loty. Nie obyło się jednak bez ostrejwymiany zdań pomiędzy politykami PiS i PO.

Nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Radomiu zwołano nawniosek siedmiu radnych, którzy chcieli dowiedzieć się, jaka jest sytuacjazarządzającej lotniskiem spółki Port Lotniczy Radom.

Podczas kilkugodzinnego posiedzenia trwającego do późnychgodzin wieczornych, radni pytali m.in. o rozmowy z potencjalnymi przewoźnikami,plany prezydenta miasta w stosunku do spółki, obecny stan zatrudnienia. Nieobyło się też bez wzajemnych oskarżeń byłego i obecnego prezydenta miasta orazobecnych i poprzednich władz spółki Port Lotniczy Radom.

Były prezydent Radomia, obecnie poseł PiS, AndrzejKosztowniak, za urzędowania którego finalizowane było tworzenie lotniska, miałwątpliwości, czy władze Radomia są w ogóle zainteresowane dalszym rozwojemportu lotniczego.

Obecny prezydent Radomia, związany z PO, Radosław Witkowskipoinformował, że więcej na ten temat będzie mógł powiedzieć na początkuprzyszłego roku. W połowie stycznia będziemy gotowi rozmawiać operspektywie dla lotniska” – stwierdził. Jednocześnie dodał, że jeszcze wtym w tym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie z przewoźnikiemzainteresowanym lotami z Radomia. „Koniec tego roku to czas, w którymchcielibyśmy sfinalizować umowy z przewoźnikami” – stwierdził Witkowski.

Prezes zarządu spółki Port Lotniczy Radom Dorota Sidorkostwierdziła, że zamieszanie wokół lotniska nie sprzyja prowadzonym przez niąrozmowom z przewoźnikami. „Ten projekt potrzebuje ciszy i stabilizacji,ludzie, planując loty, zwracają uwagę, na to, czy za kilka miesięcy z danegolotniska będą mogli polecieć, czy nagle zostaną odwołane loty” -stwierdziła.

Sidorko skrytykowała działania swojego poprzednika TomaszaSiwaka. Poinformowała, że złożyła do prokuratury doniesienie związane m.in. zujawnianiem przez niego tajemnic handlowych, co miało – według niej – wpływ naprzebieg negocjacji z nowymi przewoźnikami, oraz z niegospodarnością,przejawiającą się – jej zdaniem – m.in. poprzez zakup nieprzydatnych dla PortuLotniczego rzeczy m.in. sprzętu AGD, który potem w formie darowizny b. prezesprzekazał stowarzyszeniu.

Przebiegiem sesji zawiedziony był jeden z inicjatorówzwołania nadzwyczajnego posiedzenia radny Jakub Kowalski (PiS). „Ta sesjanie przyniosła żadnych rezultatów. Niczego więcej się nie dowiedziałem. Szkoda,bo marnujemy czas i narażamy miasto na kompromitację” – stwierdziłKowalski.

Podobnego zdania był szef klubu radnych PiS Jerzy Zawodnik.”Dzisiaj nic nowego się nie dowiedzieliśmy, oprócz bicia piany, w którejteraz możemy sobie popływać” – stwierdził Zawodnik.

Obecni na sali posłowie zaproponowali, by „ponadpodziałami” walczyć o pieniądze na radomskie lotnisko z budżetu państwa.Leszek Ruszczyk (PO) zadeklarował, że wspólnie z posłami PiS jest gotówzabiegać o pieniądze u premier rządu Beaty Szydło. Chodzi o fundusze na remontpasa startowego, który jest wspólnie użytkowany przez stronę cywilna iwojskową.

„PiS zbudował lotnisko, czy PO ma ja zamknąć? Apeluję oszybkie i pokojowe rozwiązanie problemu, bo Polska się z nas śmieje”-podkreślała poseł PO Anna Białkowska.

Regularne połączenia lotnicze z Radomia odbywały się tylkoprzez dwa i pół miesiąca. Pierwszy lot samolotu pasażerskiego z radomskiegoportu odbył się na początku września. Jednak już w październiku – z powodubraku pasażerów – z lotów z Radomia do Pragi wycofał się czeski przewodniknarodowy Czech Airlines. Następnie, w listopadzie, z lotów do Rygi zrezygnowałyłotewskie linie Air Baltic.

Port Lotniczy w Radomiu formalnie działa od maja 2014 r. Wmarcu 2015 r., w związku z brakiem przewoźników chętnych na loty z Radomia i zkłopotami finansowymi spółki, prezydent Radomia zdecydował o tymczasowymwstrzymaniu inwestycji i zakupów na lotnisku. Zapowiedział takżerestrukturyzację i obniżenie kosztów działalności spółki Port Lotniczy Radom.

Uruchomienie lotniska kosztowało miasto Radom około 100 mlnzł. Cywilny port lotniczy powstał na bazie istniejącego tam od lat lotniskawojskowego. Obecnie wojsko korzysta z lotniska na zasadach współużytkowania. SpółkaPort Lotniczy Radom zatrudnia ponad 130 osób.


Komentarze