TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Boeing bierze Embraiera to Airbus kupuje Bombardiera
PAP - Opublikowano: 14.02.2020 15:30:32
Boeing bierze Embraiera to Airbus kupuje Bombardiera

Airbus oraz rząd kanadyjskiej prowincji Quebec poinformowały w czwartek, że przejęły wszystkie udziały w produkcji samolotów Bombardier. Airbus będzie miał 75 proc. udziałów, pozostałe należeć będą do Quebecu.

Gdy Airbus w październiku 2017 r. wszedł do lotniczego projektu samolotów wąskokadłubowych Bombardiera, europejska firma miała 50,06 proc. udziałów, Bombardier – 33,58 proc., a rząd Quebecu – 16,35 proc.

Obecna umowa zwiększa udziały rządu frankofońskiej prowincji, ale Airbus odkupi je w 2026 r. Airbus zapłacił już 531 mln USD, kolejnych 60 mln zostanie przelanych w latach 2020-2021 - podano w komunikacie.

Sytuacja w Kanadzie

Bombardier sprzedaje swój dział produkcji lotniczej i rozwiązuje w ten sposób problem dalszych wydatków na jej finansowanie. Opracowanie samolotów C Series kosztowało Bombardiera 6 mld USD, a po wejściu Airbusa do projektu i zwiększeniu się liczby zamówień firma potrzebowała większych środków na rozwijanie produkcji. W latach 2020–2021 chodziło o kwotę 700 mln USD, a wycofanie się Bombardiera z lotniczego przedsięwzięcia oznacza, że firma nie będzie musiała uczestniczyć w tych wydatkach. Według danych finansowych opublikowanych przez Bombardiera w czwartek, w ostatnim kwartale ub.r. firma miała 1,6 mld USD strat.

Airbus znalazł się w kanadyjskim projekcie, gdy władze USA nałożyły wysokie cła na samoloty produkowane poza tym krajem. Bombardier podpisał porozumienie z europejskim Airbusem, a samoloty Bombardiera, liczące od 100 do 150 miejsc, uzupełniły ofertę Airbusa, który ma swoje zakłady w Mobile w stanie Alabama. Jak podaje Bombardier, 70 proc. spodziewanego wzrostu rynku lotniczego w nadchodzących latach to właśnie zamówienia na samoloty wąskokadłubowe.

Praca zostaje

Prezes Bombardiera Alain Bellemare przekazał w komunikacie, że "transakcja wspiera starania o poprawienie struktury kapitałowej i kończy nasze strategiczne wyjście z lotnictwa komercyjnego". Bombardier utrzymuje produkcję samolotów dyspozycyjnych, chociaż dziennik "The Wall Street Journal" pisał w zeszłym tygodniu, że kanadyjska firma rozważa sprzedaż tej części swojej działalności amerykańskiej Textron Inc., producentowi Cessny.

Szef Airbusa Guillaume Faury podkreślił, że umowa oznacza utrzymanie miejsc pracy w Quebecu. Premier prowincji Francois Legault wyraził zadowolenie, że wysoko wykwalifikowani pracownicy zachowają miejsca pracy, i dodał, że "decyzja przemysłowego giganta, takiego jak Airbus, w sprawie większego zaangażowania się w Quebecu" zwiększy zainteresowanie innych dużych inwestorów. Jak podkreślają kanadyjskie media, zadowolone są również związki zawodowe, bo umowa oznacza utrzymanie w Quebecu 3,3 tys. miejsc pracy.

Co z lądowym działem?

Już w środę kanadyjskie media wskazywały, że następną decyzją Bombardiera może być sprzedaż Bombardier Transport, czyli tej części firmy, która produkuje m.in. wagony kolejowe i metra. Informację podała najpierw francuska platforma informacyjna BFM, wskazując, że zarząd francuskiego Alstomu przygotowuje się do złożenia formalnej oferty o wysokości ok. 7 mld USD (ponad 10 mld dolarów kanadyjskich).

Informacje te u swoich źródeł potwierdził następnie niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt". Alstom miałby kupić 70 proc. Bombardier Transport. Posiadane przez fundusz emerytalny prowincji Quebec (Caisse de depot et placement du Quebec) 30 proc. udziałów producenta wagonów miałoby zostać zamienionych na udziały w Alstomie. Jednak, jak podawał francuskojęzyczny publiczny nadawca Radio Canada, powołując się na własne źródła, informacja w sprawie sprzedaży Bombardier Transport nie zostanie podana w czwartek. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
samolot
Airbus
Bombardier

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....