TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Boeing w dół - Airbus w górę
InfoAir.pl - Opublikowano: 18.12.2019 12:30:08
Boeing w dół - Airbus w górę; fot. Airbus

Wartość akcji europejskiego konsorcjum lotniczego Airbus wzrosły na wtorkowym otwarciu o 1,6 proc. po tym, jak jego amerykański rywal Boeing w poniedziałek ogłosił wstrzymanie produkcji modelu 737 MAX od stycznia 2020 r. - podała agencja Reutera.

Zarząd Boeinga podjął decyzję o wstrzymaniu produkcji samolotów 737 Max po dwudniowych obradach w Chicago w związku z informacjami z Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), która w ubiegłym tygodniu dała wyraźnie do zrozumienia, że koncern nie może liczyć na szybkie dopuszczenie do eksploatacji tego typu maszyn.

Jak zauważyło AP, kryzys Boeinga pomógł jego największemu rywalowi. W pierwszej połowie roku dostawy modeli Airbusa wzrosły o 28 proc., podczas gdy dostawy amerykańskiego producenta spadły o 37 proc.

Bez zwolnień

Amerykańska firma zaznaczyła, że wstrzymanie produkcji nie spowoduje zwolnienia żadnego z 12 tys. pracowników fabryk Boeinga "w tym czasie". Wielu z nich może zostać przeniesionych do innych zakładów w okolicach Seattle, w stanie Waszyngton w północno-zachodniej części USA, a niektórzy mogą zostać skierowani do pracy przy modelu 400, którego produkcję rozpoczęto po uziemieniu Boeingów 737 Max - podała agencja Associated Press (AP).

Decyzja Boeinga jest efektem uziemienia tego typu maszyn w marcu br. po dwóch katastrofach - w Indonezji w październiku ubiegłego roku i w Etiopii w marcu tego roku - w których łącznie zginęło 346 osób.

Przyczyną obu katastrof było najprawdopodobniej wadliwe oprogramowanie kontrolujące system MCAS automatycznie zapobiegające przeciągnięciu (utracie siły nośnej). Wszystkie 737 Max, będące w posiadaniu linii lotniczych na całym świecie, zostały wycofane z eksploatacji do czasu uzyskania nowego certyfikatu dopuszczającego do lotów z pasażerami.

Problemy Boeinga

To pierwsza taka decyzja Boeinga od ponad 20 lat. W 1997 roku Boeing poniósł straty w wysokości 2,6 mld dolarów po tym, jak został zmuszony do zawieszenia produkcji maszyn typu 737 i 747 z powodu problemów z łańcuchem dostaw. Poprzedni poważny kryzys Boeing przechodził w 2013 r., kiedy z powodu zapalających się akumulatorów uziemiono model 787 Dreamliner.

Boeing już teraz ma problemy z płynnością finansową. W październiku firma odnotowała spadek przepływów finansowych z 4,1 mld dolarów w trzecim kwartale 2018 r. do 2,9 mld dolarów w analogicznym okresie w 2019 r. Jak zaznaczyło AP, wynik ten okazał się gorszy od prognozowanego przez analityków. Ponadto amerykański koncern zabezpieczył 100 mln dolarów w związku ze 150 pozwami, które wnieśli bliscy ofiar wypadków w Indonezji i Etiopii.

Boeinga czekają również trudne negocjacje z dostawcami na temat poziomu płatności w trakcie wstrzymania produkcji. Jak ocenia AP, firma będzie chciała uniknąć zwolnień i wstrzymania dostaw. Jeśli się to nie powiedzie, koncern będzie miał problem z szybkim uruchomieniem produkcji modelu 737 Max, kiedy zostanie on zatwierdzony przez organy bezpieczeństwa. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
samolot
Boeing
Airbus
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....