Co dalej z lotniskiem w Radomiu?

infoair
01.12.2015 08:30
0 Komentarzy

W poniedziałek 7 grudnia, odbędzie się nadzwyczajna sesjapoświęcona lotnisku w Radomiu. Radni chcą rozmawiać o przyszłości portulotniczego, które boryka się z problemami finansowymi związanymi z brakiemprzewoźników zainteresowanych lataniem z Radomia.

Dyskusja na temat konieczności zwołania nadzwyczajnej sesjirady miejskiej odbyła się podczas poniedziałkowego posiedzenia rady. PrezydentRadomia Radosław Witkowski był zdania, że radni powinni się zebrać wpóźniejszym terminie. Przedstawiciele spółki Port Lotniczy Radom prowadząobecnie bardzo ważne rozmowy i nie chciałbym, żeby bliski termin sesji wpłynąłna decyzje, które zarząd spółki musi w najbliższym czasie podjąć” -stwierdził Witkowski.

Pod wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnej sesji podpisało sięsiedmiu radnych. Radny Jakub Kowalski z PiS przekonywał, że sprawa jest bardzopilna, a problem niezwykle istotny dla miasta, dlatego temat lotniska powinienbyć omówiony jak najszybciej.

Przewodniczy rady miejskiej wyznaczył termin nadzwyczajnejsesji na poniedziałek, 7 grudnia.

Regularne połączenia lotnicze z Radomia odbywały się tylkoprzez dwa i pół miesiąca. Pierwszy lot samolotu pasażerskiego z radomskiego portuodbył się na początku września. Jednak już w październiku – z powodu brakupasażerów – z lotów z Radomia do Pragi wycofał się czeski przewodnik narodowyCzech Airlines. Następnie, w listopadzie, z lotów do Rygi zrezygnowałyłotewskie linie Air Baltic.

Port Lotniczy w Radomiu formalnie działa od maja 2014 r. Napoczątku 2015 r., w związku z brakiem przewoźników chętnych na loty z Radomia iz kłopotami finansowymi spółki, prezydent Radomia zdecydował o tymczasowymwstrzymaniu inwestycji i zakupów na lotnisku. Zapowiedział takżerestrukturyzację i obniżenie kosztów działalności spółki Port Lotniczy Radom.

Uruchomienie lotniska kosztowało miasto Radom około 120 mlnzł. Cywilny port lotniczy powstał na bazie istniejącego tam od lat lotniskawojskowego. Obecnie wojsko korzysta z lotniska na zasadach współużytkowania.


Komentarze