TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

CPK i PAŻP z umową na rzecz nowego lotniska
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 04.09.2019 12:30:13
CPK i PAŻP z umową na rzecz nowego lotniska ; fot. PAŻP

Zwiększenie przepustowości polskiego nieba i zapewnienie infrastruktury niezbędnej do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego - zakłada podpisana 3 września w Krynicy umowa o współpracy pomiędzy spółką CPK a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

Umowa została podpisana podczas 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Jak poinformowała w komunikacie spółka Centralny Port Komunikacyjny, PAŻP zobowiązała się do podjęcia działań w sprawie zwiększenia przepustowości przestrzeni powietrznej nad Polską, która jest niezbędna do funkcjonowania CPK.

Dla rozwoju

"Umożliwi to rozwój rynku pasażerskiego w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa w ruchu lotniczym. Dodatkowe ustalenia są takie, że PAŻP włączy się w prace nad planem generalnym, tzw. master planem Portu Lotniczego Solidarność, który spółka CPK planuje zlecić na początku przyszłego roku" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, PAŻP planuje m.in. budowę i wyposażenie nowoczesnej wieży kontroli lotów (TWR) oraz przygotowanie infrastruktury łączności, nawigacji i dozorowania ruchu lotniczego (CNS).

"Przygotowania do obsługi CPK wymagają od PAŻP znaczących inwestycji w ludzi. Agencja do momentu otwarcia Portu Lotniczego Solidarność zamierza wyszkolić 400 dodatkowych kontrolerów" - czytamy.

Centralny Port Komunikacyjny, w tym m.in. Port Lotniczy Solidarność, ma powstać między Warszawą i Łodzią, 37 km na zachód od stolicy. Zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

Pełniący obowiązki prezesa PAŻP Janusz Janiszewski wskazał, że przesunięcie największego polskiego lotniska o 40 km na zachód "oznacza daleko idące zmiany w funkcjonowaniu polskiej przestrzeni powietrznej". "Budowa CPK to dla nas wyzwanie, ale też ogromna szansa, którą zamierzamy wykorzystać. (...) Chcemy, żeby CPK był w pełni cyfrowym, nowoczesnym lotniskiem, a wdrożone rozwiązania okazały się innowacyjne w skali regionu" - powiedział cytowany w komunikacie Janiszewski.

Lotniskowe konsultacje

Spółka jest w trakcie konsultacji założeń portu lotniczego z partnerami strategicznymi CPKZ - wskazał pełniący obowiązki prezesa CPK Piotr Malepszak. "Rola PAŻP jako podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną jest w tym procesie kluczowa" - podkreślił.

Spółka CPK w kwietniu rozpoczęła proces uzgodnień strategicznych z partnerami branżowymi, w tym z PAŻP. W lipcu zaczął działać powołany przez Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) komitet konsultacyjny CPK, w skład którego wchodzą przedstawiciele światowych linii lotniczych korzystających z Lotniska Chopina w Warszawie.

IATA to także partner PAŻP przy pierwszej edycji Strategii Rozwoju Przestrzeni Powietrznej dla Polski (Airspace Strategy for Poland). Ogłoszony w listopadzie 2018 r. dokument obejmuje m.in. plany budowy CPK i wynikające z nich istotne zmiany w strukturach przestrzeni powietrznej. Strategia jest aktualizowana i uzupełniana o dodatkowe elementy. Do 30 września PAŻP prowadzi konsultacje, do których zaprosił m.in. przedstawicieli linii lotniczych, portów regionalnych i aeroklubów.

Według wyliczeń Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w 2035 r. z usług lotniczych w Polsce skorzysta 94 mln pasażerów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
lotnisko
CPK
PAŻP

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....