TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

CPK szansą na rozwój dla ... Krakowa [FILM]
- Opublikowano: 09.04.2019 12:30:09
CPK szansą na rozwój dla ... Krakowa

-"Zakładamy, że w 2019 r. obsłużymy ok. 8 mln pasażerów; a także dzięki budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego w perspektywie dwóch dekad - ok. 12 mln pasażerów rocznie" – powiedział w poniedziałek w Krakowie prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

Prezes krakowskiego portu lotniczego wziął udział w debacie "Dlaczego w naszej gminie? Jak przekonać lokalne społeczności do dużych inwestycji?", która obyła się w ramach V Europejskiego Kongresu Samorządów, który rozpoczął się w poniedziałek w stolicy Małopolski.

Mówiąc o rozwoju lotniska, usytuowanego w podwarszawskiej w miejscowości Balice w gminie Zabierzów, Włoszek zauważył, że tylko w marcu br. port obsłużył 604 tys. pasażerów – prawie tyle samo co w całym 2003 r.

8 milinów Krakowa

"Zakładamy, że w 2019 r. obsłużymy ok. 8 mln pasażerów. (…) W 2003 r. było 14 połączeń regularnych z krakowskiego lotniska, dziś to prawie 140, więc to pokazuje skalę rozwoju nie tylko teraz, ale na przyszłość, zarówno Krakowa, jak i całej branży lotniczej w Polsce, której elementem będzie w przyszłości Centralny Port Komunikacyjny" – ocenił Włoszek.

Dodał, że Plan Generalny Lotniska Kraków/Balice, który wyznacza kierunki rozwoju portu lotniczego w ciągu najbliższych dwóch dekad i został przyjęty już po ogłoszeniu decyzji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, jako pierwszy dla regionalnego lotniska w Polsce.

-"Działamy zgodnie z przyjętym i zatwierdzonym przez ministra (infrastruktury Andrzeja – PAP) Adamczyka Planem Generalnym, zakładającym miliard złotych na inwestycje na krakowskim lotniku. Jego najważniejszym elementem jest budowa drogi startowej, rozbudowa płaszczyzn postojowych, rozbudowa terminala pasażerskiego i cargo, i całego układu komunikacyjnego wokół lotniska" – powiedział Włoszek.


Co daje lotnisko miastu

Mówiąc o korzyściach, jakie lotnisko przynosi lokalnej społeczności, podkreślił, że krakowski port lotniczy to przede wszystkim "olbrzymi" zakład pracy, zatrudniający 5 tys. osób w części cywilnej i w części wojskowej; kolejnych ponad 50 tys. miejsc pracy jest generowanych w całej Małopolsce w różnych sektorach. Według Włoszka, dochodzą do tego inne korzyści dla regionalnej gospodarki - np. turyści, którzy odwiedzili Małopolskę w 2018 r. pozostawili tu prawie 14 mld zł.

Odnosząc się do tego, jak przekonać lokalne społeczności do dużych inwestycji, zaznaczył, że kluczowa jest kwestia dialogu na temat całego regionu inwestycji lotniczych. Decyzję o nowej drodze startowej podjęliśmy w maju 2016 r. Każdy zdawał sobie sprawę, że ta inwestycja będzie wyzwaniem nie tylko budowlanym, ale także komunikacyjnym. Nie minęło 48 godzin, a osobiście miałem przyjemność być na radzie gminy Zabierzów, przedstawić posiadany na tamten moment stan wiedzy w zakresie drogi startowej. (…) Odbyliśmy szereg spotkań otwartych, zaprosiliśmy mieszkańców okolicznych sołectw, wiosek, miejscowości, by móc porozmawiać, czym jest lotnisko, czym będzie lotnisko, ale także o współpracy" – powiedział.

CPK a Kraków

Zdaniem prezesa Kraków Airport, aby lotnisko mogło się rozwijać, niezbędna jest współpraca z samorządami Krakowa i powiatu krakowskiego. W jego ocenie, budowa CPK może przysłużyć się do wzrostu liczby pasażerów obsługiwanych przez krakowskie lotnisko do ok. 12 mln rocznie w perspektywie dwóch dekad.

Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild wskazywał, nasz kraj jest coraz lepiej rozwinięty infrastrukturalnie, ale nadal mamy duże potrzeby w tym względzie. Tymczasem blokowanie inwestycji bywa dochodowym biznesem.

-"Wcześniej niż infrastruktura rozwinęło się u nas społeczeństwo obywatelskie. Mamy aspiracje dojrzałych społeczeństw, mamy aspirację do bycia traktowanymi +bardziej niż podmiotowo+, w sposób, który maksymalizuje nasze korzyści i najchętniej unikamy jakichkolwiek zmian, które niosły by za sobą cień ryzyka" – zauważył.

Według wiceministra, rolą regulatorów, inwestorów, ale także samorządów jest tonowanie "tych wzajemnych aspiracji". "Kluczem dialogu społecznego jest oddzielenie realnych potrzeb, tego co osoby deklarują, tego czego osoby żądają, od tego, co jest potrzebami stojącymi za tymi żądaniami" – podkreślił Wild.

Dodał, że jest to realne zadanie, które stoi przed radą społeczną ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. "Rada społeczna ma stanowić dla nas miarodajne źródło wiedzy o potrzebach mieszkańców. Źródło wiedzy, które chcemy w jak najszerszy sposób uwzględnić" – zaznaczył wiceminister.

Tegoroczny temat przewodni trwającego do wtorku V Europejskiego Kongresu Samorządów (EKS) brzmi "Samorząd strategią dla przyszłości". Podczas kongresu, w którym uczestniczyć ma ponad 2 tys. osób, zaplanowano ponad 80 wydarzeń.

Organizatorami EKS są Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (organizator Forum Ekonomicznego i Forum Regionów w Krynicy) oraz miasto Kraków.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Kraków
CPK
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....