TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Czy Boeing 787 ma problem z maskami tlenowymi ?
InfoAir.pl - Opublikowano: 08.11.2019 16:30:14
Boeing 787 - mamy problem

Systemy awaryjnych w ok. 25 proc. masek tlenowych w samolotach Boeing 787 Dreamliner mogą nie działać poprawnie, stwarzając zagrożenie dla życia pasażerów - twierdzi były wieloletni pracownik amerykańskiej firmy John Barnett. Producent neguje zarzuty sygnalisty.

Barnett utrzymuje, że pracując dla Boeinga, w 2016 r. odkrył usterkę w działaniu wycofywanego z użycia, minimalnie uszkodzonego systemu mającego utrzymać załogę i pasażerów przy życiu w razie nagłego spadku ciśnienia w samolocie, do czego może dojść np. w razie uszkodzenia kadłuba. W takim wypadku powinny zostać uwolnione maski tlenowe.

25 procent

Przeprowadzone pod nadzorem Barnetta testy pracowników działu badawczo-rozwojowego Boeinga miały wykazać, że podobne problemy występowały również w przypadku "fabrycznie nowych" urządzeń. Jak twierdzi były kontroler jakości, próbom poddano 300 systemów, z czego 75 - czyli 25 proc. - nie zadziałało poprawnie. Barnett twierdzi, że wnioskował o przeprowadzenie dalszych badań i wyeliminowanie problemu, jednak podejmowane przez niego próby był blokowane przez dyrektorów koncernu.

W 2017 r. Barnett złożył skargę na brak działań ze strony producenta do amerykańskiej federalnej agencji lotnictwa (FAA). Rządowy organ nadzorczy stwierdził jednak, że nie ma możliwości potwierdzenia tych oskarżeń wobec zapewnień Boeinga, iż pracuje nad tą kwestią.

Były pracownik amerykańskiego producenta samolotów twierdzi ponadto, że w zakładzie, w którym był zatrudniony, wbrew procedurom Boeinga dochodziło do "gubienia" i montowania w maszynach części odrzuconych wcześniej jako niezgodne z normami jakości. Proceder ten miał mieć być motywowany oszczędnością czasu i odbywać się za wiedzą co najmniej jednego starszego menedżera. Według Barnetta odgrywała w tym rolę intensywna, długotrwała presja wywierana na pracowników, by przyśpieszać pracę.

Zdaniem producenta

Boeing neguje wszystkie zarzuty Barnetta i zaprzecza, jakoby lekceważył kwestie jakości i bezpieczeństwa swoich produktów. Firma podkreśla, że komponenty i systemy montowane w samolotach są regularnie testowane - zarówno przed, jak i po wprowadzeniu do użytku. Producent przyznał, że w 2017 r. wykrył wady w niektórych zbiornikach tlenu zapewnianych przez jednego z dostawców, jednak zostały one wycofane z montażu i nigdy nie trafiły do samolotów.

Serwis brytyjskiego nadawcy publicznego BBC podał, że audyt przeprowadzony przez FAA na początku 2017 r. potwierdził obawy Barnetta co do zagubienia co najmniej 53 "niespełniających standardów" części. Boeing został wezwany do podjęcia działań naprawczych i utrzymuje, że wywiązał się z tego zobowiązania. Pracownicy fabryki, w której pracował Barnett, twierdzą natomiast, że "nie ma możliwości", by wadliwe komponenty trafiały do samolotów.

32 lata

John Barnett pracował dla Boeinga przez 32 lata. Od 2010 r. był zatrudniony jako menedżer ds. jakości w produkującej pasażerskie Dreamlinery 787 fabryce Boeinga w miejscowości North Charleston w amerykańskim stanie Karolina Południowa. W 2017 r. przeszedł na emeryturę uzasadnioną względami zdrowotnych.

Obecnie Barnett uczestniczy w postępowaniu sądowym przeciwko dawnemu pracodawcy, któremu zarzuca oczernianie jego osoby i blokowanie kariery ze względu na wskazane przez niego nieprawidłości. Boeing utrzymuje, że były pracownik od dawna planował emeryturę i odszedł na nią dobrowolnie, a firma "w żaden negatywny sposób nie wpłynęła na jego możliwość dalszej pracy w dowolnie wybranym zawodzie".

Boeing w dalszym ciągu zmaga się z kryzysem wizerunkowym po katastrofach samolotów 737 MAX w Indonezji i Etiopii, w których zginęło łącznie 346 osób. Jak przypomniało BBC, po ostatnim, marcowym wypadku czterech obecnych lub dawnych pracowników koncernu zwróciło się do FAA, by zgłosić możliwe problemy samolotów.

Jeszcze na początku listopada nowojorski dziennik "Wall Street Journal" opublikował opinię, zgodnie z którą produkcja Dreamlinerów 787 zapewnia firmie zachowanie płynności finansowej mimo uziemienia mniejszych odrzutowców 737 MAX.

Po ogłoszeniu wyników finansowych za trzeci kwartał 2019 r. Boeing zapowiedział, że pod koniec 2020 r. zmniejszy produkcję Dreamlinerów 787 z 14 do 12 w miesiącu. Koncern tłumaczy to spadającym popytem na duże, długodystansowe samoloty. Maszyny powstają w dwóch zakładach firmy. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
samolot
Boeing
USA

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....