Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Czy Brexit utrudni loty na Wyspy? Tak

infoair
25.09.2018 16:00
0 Komentarzy

24 września brytyjski rząd ostrzegł, że w razie wyjścia zUnii Europejskiej bez porozumienia ws. przyszłych relacji ze Wspólnotą możedojść do utrudnień w ruchu lotniczym, przewozie towarów, obrocie produktamispożywczymi czy podróżowaniu ze zwierzętami.

Z analiz wynika, że w takiej sytuacji brytyjskie linielotnicze utraciłyby automatyczne prawo do latania nad terytoriami krajówunijnych i vice versa, unijni przewoźnicy straciliby też prawo do obsługipołączeń wewnątrz Wielkiej Brytanii, a brytyjscy – w UE. Jak zaznaczono,zamiarem Londynu byłoby jednostronne zezwolenie na dalsze wykonywanie połączeńdla firm, które mają siedzibę na kontynencie, w nadziei, że Unia odwzajemniłabytaką decyzję.

Analizy dowodzą, że niektóre z pozwoleń dla pilotów icertyfikatów bezpieczeństwa (w tym dotyczących pojedynczych części samolotów),które są wydawane przez Wielką Brytanię, mogłyby przestać być uznawane weWspólnocie i wymagałyby potwierdzenia przez Europejską Agencję BezpieczeństwaLotniczego.

Ponadto obie strony musiałyby się porozumieć w sprawiewzajemnego uznawania kontroli bezpieczeństwa na lotniskach lub w przeciwnymrazie liczyć się z tym, że pasażerowie przesiadający się na lotniskach wewnątrzUE, aby kontynuować podróż musieliby zostać poddani ponownej kontroli.

Przedstawione w poniedziałek analizy objęły także branżęprzewozów drogowych; autorzy ostrzegają, że w razie braku porozumienia z UniąEuropejską brytyjscy przewoźnicy mogą stracić prawo do automatycznego uznawaniawydanych w Wielkiej Brytanii dokumentów na terenie Wspólnoty, co utrudni lubuniemożliwi obsługę europejskich rynków.

Rząd w Londynie musiałby prawdopodobnie wrócić do staregosystemu ograniczonych liczbowo zezwoleń, a nawet historycznych umówbilateralnych, które m.in. obejmowały polskie firmy przed wejściem Polski doUE.

Kolejna seria analiz na temat konsekwencji załamania sięnegocjacji z Unią Europejską spodziewana jest w najbliższych tygodniach. WielkaBrytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścićWspólnotę 29 marca 2019 roku.

Obie strony wciąż negocjują umowę wyjścia i politycznądeklarację dotyczącą przyszłych relacji, które pozwoliłyby na uporządkowaneprzeprowadzenie procesu opuszczenia Wspólnoty, bez konieczności uruchamianiapowyższych procedur awaryjnych. (PAP)

Komentarze