Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dzisiaj przetargowy bój o terminal w Radomiu

infoair
11.12.2019 07:30
0 Komentarzy

-„To będzie bój o terminal” – powiedział 10 grudnia wRadomiu prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Mariusz Szpikowski oprzetargu na budowę nowego obiektu na lotnisku w Radomiu. Na 11 grudnia zaplanowanootwarcie ofert.

Zdaniem Szpikowskiego zainteresowanie przetargiem na budowęterminala było duże już od chwili jego ogłoszenia pod koniec września. Mogą –jak ocenił – świadczyć o tym działania podejmowane przez „głównych graczy”,takich jak Budimex, Hochtief i Mirbud. Firmy te składały odwołania do KrajowejIzby Odwoławczej w związku z – ich zdaniem – zbyt krótkim terminem realizacjiinwestycji określonym przez PPL. Ostatecznie stanęło na 26 miesiącach.

„Dla mnie oznacza to, że mając w tym momencie wwykonawstwie bardzo dużo projektów, firmy te mimo wszystko miały dużą ochotę ideterminację na wykonywanie takiego obiektu, jakim jest terminal wRadomiu” – ocenił prezes PPL na wtorkowym briefingu w Radomiu. Wedługniego wykonawcy ci przymierzają się także do podjęcia się innych inwestycji naradomskim lotnisku; kolejne przetargi mają być ogłaszane jeszcze w grudniu i napoczątku stycznia. „Inaczej rozkładają się wówczas kosztylogistyczne” – zauważył Szpikowski.

Dzisiejsze otwarcie

Otwarcie ofert w przetargu na budowę terminala zaplanowanona 12 grudnia.

-„Chcąc jak najbardziej zoptymalizować koszty, po otwarciukopert zorganizujemy aukcję, tak aby w ten sposób uzyskać możliwość obniżeniaceny” – powiedział Szpikowski. Dodał, że PPL przewidział też premię dlawykonawcy, który zrealizuje inwestycję przed terminem.

Według prezesa cała procedura związana z przetargiem nabudowę terminala może potrwać jeszcze kilka miesięcy, m.in. ze względu namożliwość odwołań.

„Skoro widzimy taką dużą presję i zainteresowanie firm,to zakładam, że będzie to raczej bój o terminal” – stwierdził Szpikowski.Według niego do podpisania umowy może dojść w lutym przyszłego roku, a nawiosnę rozpoczną się prace budowlane. Całe lotnisko ma być natomiast gotowe naprzełomie lipca i sierpnia 2022 r.

Wrześniowy przetarg

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i budowę terminalu 30 września. Wpierwszym ogłoszeniu przetargowym określono czas realizacji zamówienia na 10miesięcy. Sukcesywnie – w związku z odwołaniami potencjalnych wykonawców -okres ten wydłużano o kolejnych kilka miesięcy. Obecnie wynosi on 26 miesięcy.

Przedmiotem zamówienia jest wybudowanie terminalu opowierzchni 30 tys. m kw. W budynku ma się znajdować m.in. 30 stanowiskcheck-in, 10 – kontroli bezpieczeństwa i po 8 – kontroli dokumentów przywylotach i przylotach. Ponadto w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i 3karuzele do odbioru bagażu. W dużej i przystosowanej do potrzeb główniepasażerów lotów charterowych strefie komercyjnej, zaplanowano liczne punkty gastronomicznei handlowe.

Zdaniem PPL terminal na lotnisku w Radomiu ma byćnajnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Będzie przygotowany naprzyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości będzie go można rozbudowaćnawet do potrzeb 9 mln pasażerów.

Po wybudowaniu prawie od podstaw nowego portu lotniczego,Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, głównie loty czarterowe iniskokosztowe.

Lotnisko w Radomiu rozpoczęło działalność w maju 2014 r. Tojedyny port lotniczy użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparciaunijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 mln zł. PPL kupiłoradomskie lotnisko po tym, jak w połowie września ub.r. radomski sąd ogłosiłupadłość spółki Port Lotniczy Radom. (PAP)

Komentarze