TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Fala po Cooku: Nawet Laponia odczuje skutki
InfoAir.pl - Opublikowano: 25.09.2019 18:30:32
Fala po Cooku: Finowie boją się o Laponię; fot. Airport Rovaniemi,

Ogłoszenie upadłości przez najstarsze na świecie biuro podróży Thomas Cook to duże zagrożenie dla dochodów firm z Laponii, ponieważ Brytyjczycy są najliczniejszą grupą odwiedzających ten region, szczególnie w sezonie zimowym - oceniają we wtorek fińskie media.

"To będzie zimny prysznic dla branży turystycznej w Laponii" - pisze największy fiński dziennik "Helsingin Sanomat". "Upadek Thomasa Cooka postawi branżę w Laponii w trudniejszej sytuacji, a w tle zagrożeniem także jest brexit" - ocenili komentatorzy publicznego radia Yle.

Przykre zaskoczenie

Wydawany w Rovaniemi regionalny dziennik "Lapin kansa" zwrócił z kolei uwagę, że biuro Thomas Cook w skali fińskiej części Laponii było "dużym operatorem, jednym z czterech największych". Zdaniem Sanny Karkkainen, kierującej biurem informacji turystycznej Visit Rovaniemi, upadek brytyjskiego touroperatora był "przykrym zaskoczeniem" i wzbudził "niepokój" działających w branży.

Jak zgodnie wskazują lokalne media, brytyjskich turystów, którzy w ubiegłym sezonie zimowym i świątecznym wykupili ponad 280 tys. dób noclegowych, przyciąga zimą do Laponii przede wszystkim św. Mikołaj, który ma siedzibę w Rovaniemi, a także zjawisko nocy polarnej, możliwość obserwacji zórz polarnych czy popularne kurorty narciarskie. Drugą najliczniejszą grupą turystów przybywających do Laponii stanową Francuzi. W całym 2018 roku odnotowano ok. 1,5 mln noclegów wykupionych w tym rejonie przez cudzoziemców.

Według fińskiego operatora zarządzającego siecią lotnisk Finavia biuro Thomas Cook organizowało loty czarterowe przede wszystkim do położonego na kole podbiegunowym Rovaniemi, a także do znajdujących się dalej na północ Enontekio, Ivalo oraz Kittila.

10 procent

"Helsingin Sanomat" podkreśla, że statystyki nie podają, jak duży odsetek brytyjskich i francuskich klientów podróżował z biurem Thomas Cook, ale według szacunków Visit Rovaniemi w skali lapońskiej turystyki udział brytyjskiego biura był na poziomie ok. 10 proc.

Fińska agencja prasowa STT wskazała z kolei, że lukę na lapońskim rynku turystycznym po upadku Thomasa Cooka mogliby wypełnić inni operatorzy. Według Visit Rovaniemi, mimo zwiększenia liczby przyjazdów do Laponii "na własną rękę", ok. 60-70 proc. Brytyjczyków wciąż preferuje wyjazdy zorganizowane na północ Europy ze względu na koszty podróży. Wskazano również, że brytyjski rynek w ostatnich latach mocno nastawił się na podróże zimowe i jest wielu chętnych do ich organizacji; pozostaje pytanie, jak szybko zostanie zagospodarowana luka w branży, a sezon świąteczno-zimowy w Laponii rozpoczyna się już w listopadzie.

Lapońskie firmy odczują utratę dochodów – zwróciła uwagę agencja STT – jeśli turyści, którzy wykupili pobyt za pośrednictwem Thomasa Cooka, ostatecznie nie przyjadą do Laponii. A nawet jeśli lokalna branża otrzyma rekompensaty, to straty będą widoczne na "sprzedaży usług dodatkowych", związanych z tzw. ofertą pakietową przy zakupie wczasów od biura - chodzi o dodatkowe atrakcje czy wycieczki. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
czarter
Thomas Cook
Finlandia
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....