TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Gdańskie lotnisko idzie do przebudowy
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 21.03.2019 17:30:15
Gdańskie lotnisko idzie do przebudowy

Terminal pasażerski w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zostanie rozbudowany. Jego powierzchnia, licząca dotychczas 53 tysiące m kw., powiększy się do niemal 70 tys. m kw. Inwestycja wiąże się z rosnącym ruchem: w ub.r. lotnisko obsłużyło niemal 5 mln pasażerów.

O planach rozbudowy terminalu władze gdańskiego Portu Lotniczego poinformowały na konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek.

Prezes Portu Tomasz Kloskowski wyjaśnił, że inwestycja ma związek ze "stale i konsekwentnie rosnącym poziom ruchu pasażerskiego w Gdańsku". "Bardzo nas to cieszy, ale stawia też przed nami nowe wyzwania" – powiedział Kloskowski. Przypomniał, że w minionym roku lotnisko obsłużyło niemal pięć milionów pasażerów, a liczba operacji (startów i lądowań) wyniosła 46,5 tys.

Cel: 5 milionów

Prezes wyjaśnił, że z szacunków Portu wynika, iż w 2019 r. liczba obsłużonych pasażerów przekroczy pięć milionów, planowanych jest około 48,5 operacji. Kloskowski podkreślił, że szacunki mówią, iż w kolejnych latach liczby te nadal będą rosły. Firma przewiduje, że w 2025 roku będzie miała ponad 6,6 miliona podróżnych, a 10 lat później - 9,5 miliona.

Prezes zaznaczył, że wprawdzie dotychczas użytkowany terminal przewiduje obsługę około 7 mln pasażerów rocznie, ale już dziś port musi przygotować się na ewentualne zwiększenie tej przepustowości. Dodał, że rozbudowa pozwoli zwiększyć roczną przepustowość do około 9 mln pasażerów rocznie.

Kloskowski zaznaczył, że rozbudowa terminala pozwoli też już w najbliższych latach (zakończenie inwestycji planowane jest na 2021 rok) poprawić jakość obsługi pasażerów. Po rozbudowie w terminalu zwiększy się bowiem liczba punktów kontroli bezpieczeństwa, punktów kontroli granicznej oraz karuzel do wydawania bagażu.

Linie kontrolne

Prezes przypomniał, że dziś kontrola bezpieczeństwa w gdańskim porcie odbywa się na 11 liniach. "W momentach wzmożonego ruchu tworzą się kolejki. Zdarza się, że ludzie stoją po kilkanaście, a czasem i 25 minut" – powiedział Kloskowski, dodając, że infrastruktura lotniskowa powinna zostać rozbudowana tak, by lotnisko lepiej radziło sobie z dużymi falami podróżnych.

Kloskowski poinformował, że po rozbudowie terminalu liczba linii kontroli bezpieczeństwa zwiększy się z 11 do 18, z 6 do 10 zwiększy się z kolei liczba punktów odprawy paszportowej przy odlotach, a z 8 do 12 przy przylotach. Przybędzie też gate'ów odlotowych (zamiast 20 będzie ich 30) oraz karuzel odbioru bagażu (zamiast 5 będzie ich 9).

Nowy pirs

Dzięki inwestycji Port Lotniczy zyska 16 tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni. Nowy pirs będzie miał 180 m długości. Od strony płyty lotniskowej zaprojektowano 4 zewnętrzne klatki schodowe, umożliwiające dostęp do rękawów pasażerskich.

Kloskowski poinformował, że w najbliższych dniach ogłoszony zostanie przetarg na prace budowlane związane z rozbudową. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 100 mln zł. Dodał, że rozbudowa zostanie sfinansowana ze środków własnych Portu oraz z obligacji, które firma ta wyemituje przy współpracy z bankiem PEKAO S.A.

Władze Portu liczą, że w czerwcu br. uda się wyłonić wykonawcę robót, a same prace budowlane ruszą jesienią. Jeśli ten harmonogram zostanie zrealizowany, to nowa część terminalu mogłaby zostać oddana do użytku na przełomie października i listopada 2021 roku.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w 2017 r. obsłużył ponad 4,6 mln pasażerów, czyli o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. W 2018 roku w gdańskim porcie odprawiono 4 mln 980 tys. 647 osób czyli o 8 proc. więcej niż w 2017 r.

Dziś port oferuje regularne połączenia lotnicze do około 70 destynacji. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Gdańsk
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....