TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Gdańskie lotnisko w 2019 roku: 5,3 mln pasażerów
InfoAir.pl - Opublikowano: 16.01.2020 18:00:02
Gdańskie lotnisko w 2019 roku: 5,3 mln pasażerów; fot. Aleksander Olszak

Rekordowa liczba pasażerów, najwięcej w historii operacji lotniczych i bardzo dobry wynik finansowy. Do tego utrzymana trzecia pozycja wśród polskich lotnisk. Rok 2019 w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku 2019 można zaliczyć do bardzo udanych.

W minionym roku udało się obsłużyć rekordową liczbę podróżnych. Było ich ponad 5 mln.

– Liczyliśmy, liczyliśmy i udało się dokładnie policzyć, że w 2019 r. z naszych usług skorzystało 5 376 120 pasażerów – poinformował Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Jest to wzrost o 8 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

– Obsłużenie ponad 5 mln pasażerów to był nasz cel. To ważna dla nas informacja, że pasażerowie coraz chętniej wybierają Gdańsk jako cel swoich podróży i że dobra sytuacja gospodarcza Pomorza oraz coraz lepsza oferta turystyczna mają bezpośredni wpływ na zwiększający się ruch pasażerski – podkreślił prezes PLG.

Miesiącem, w którym było najwięcej odlatujących i przylatujących, był lipiec. Obsłużono wtedy ponad 564 tys. podróżnych.

Rekord operacji

Od kilku lat systematycznie wzrasta liczba operacji lotniczych. W 2019 r. były łącznie 48 882 starty i lądowania. Rosną także przeładunki towarów Trzeba tu jednak pamiętać, że ruch cargo w Polsce to tak naprawdę dwa lotniska: w Warszawie i Katowicach.

– Firmy kurierskie przesłały przez nasz port 6887 ton ładunków. To o 11 proc. więcej niż w poprzednim roku – zaznaczył prezes Kloskowski. – Ten wynik zauważają kolejne firmy, które rozmawiają z nami o możliwościach swojego rozwoju w Gdańsku – dodał.

Liczba pasażerów, operacji lotniczych czy tonaż przesyłek cargo wpływają na wynik finansowy lotniska. – Ubiegłoroczny zysk netto wyniósł prawie 50 mln zł. To o ponad 500 proc. więcej niż w 2019 r. Dzięki tak dobrym wynikom finansowym możemy bez problemów realizować nasze inwestycje, takie jak np. Airport City Gdańsk – zaznaczył prezes PLG. Rekordowy jest też wynik EBIDTA (105 861 tys. zł), który w stosunku do 2018 r. wzrósł o 93 proc.

Plany 2020

Wśród wyzwań na 2020 rok prezes Tomasz Kloskowski wymienia między innymi organizację ruchu lotniczego podczas finału piłkarskiej Ligi Europy, który odbędzie się 27 maja 2020 r.

– Wtedy możemy się spodziewać nawet 100 dodatkowych samolotów, które trzeba będzie obsłużyć w bardzo krótkim czasie – opowiada prezes.

Ale lotnisko czeka również intensywna praca nad rozbudową terminala, budową pierwszego budynku Airport City. Czy w tym roku uda się pobić kolejny rekord liczby pasażerów?

– Życzyłbym sobie takich rekordów każdego roku. Ale czeka nas ciężka praca. Mam jednak nadzieję, że rekordowego 6-milionowego pasażera powitamy w 2021 roku – podsumowuje Tomasz Kloskowski.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
lotnisko
Lotnisko Gdańsk
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....