TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Gdańskie lotnisko we wrześniu 2020: 178 tys. pasażerów
InfoAir.pl - Opublikowano: 16.10.2020 14:00:27
Gdańskie lotnisko we wrześniu 2020: 178 tys. pasażerów

W ciągu trzech kwartałów 2020 r. gdańskie lotnisko obsłużyło prawie 1,5 miliona pasażerów - poinformowała w czwartek , 15 października rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Agnieszka Michajłow.

-"To dużo mniej niż w porównywalnym czasie ubiegłego roku, ale po okresie ponad trzymiesięcznego braku operacji i zatrzymania regularnych lotów, sytuacja się już odbudowuje. Pokazują to wyniki z ostatnich miesięcy" - wyjaśniła rzeczniczka.

Średnia 150 tysięcy pasażerów

Cytowany w komunikacie prasowym prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski podkreślił, że w ostatnim czasie w każdym miesiącu lotnisko obsłużyło ponad 150 tysięcy pasażerów.

-"W lipcu było ich 154 tys., w sierpniu ponad 233 tys., a we wrześniu prawie 178 tysięcy. To znaczy, że powoli wracamy do latania. W gdańskim porcie w tym roku mamy szansę na obsłużenie w sumie około dwóch milionów pasażerów. W ubiegłym roku mieliśmy ich ponad pięć milionów i ten spadek jest realnym skutkiem koronawirusa dla naszej firmy" - podał Kloskowski.

2 miliony podróżnych gdańskie lotnisko obsłużyło po raz pierwszy w 2013 roku.

-"Odrobimy to w ciągu trzech lat. Ludzie chcą podróżować, spotykać się ze znajomymi, zwiedzać inne kraje, chcą latać do pracy i mieć swobodę tej podróży. Obecnie część z nich obawia się obostrzeń wprowadzanych przez poszczególne państwa, na przykład zakazów lotów, kwarantanny czy obowiązkowych testów na koronawirusa. Pasażerowie w czasach niepewności wstrzymują się od latania, a lotnictwu jest potrzeby spokój do odbudowania ruchu lotniczego" - ocenił prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Zaznaczył, że gdańskie lotnisko czeka na ustabilizowanie sytuacji.

-"Widzimy, że państwa strefy Schengen zaczynają porozumiewać się co do tego, jak powinno wyglądać podróżowanie i w Europie nie ma już zakazów lotów. Czekamy na kolejne uzgodnienia. Latanie powinno być uwolnione, podobnie jak swobodne jest poruszanie się samochodami, pociągami czy pływanie promami. I dla każdego środka transportu powinny być w Europie i w strefie Schengen takie same zasady sanitarne i medyczne" – uważa Kloskowski.

TOP kierunki

Najpopularniejsze kierunki lotów rejsami regularnymi z Gdańska to nadal Londyn i Oslo, a na kolejnych miejscach były Warszawa i Kopenhaga. Powoli, ale sukcesywnie odradza się ruch czarterowy. Polacy po okresie przerwy spowodowanej zakazem lotów zaczęli latać na wakacje, w lipcu było ich w Gdańsku prawie 6 tysięcy, w sierpniu prawie 13 tys. a we wrześniu już ponad 13,5 tys. Najpopularniejsze kierunki to Grecja, Turcja i Egipt.

Od stycznia do końca września w Porcie Lotniczym Gdańsk odbyło się w sumie ponad 20 tys. operacji startów i lądowań. To ponad 45 proc. mniej niż w porównywalnym czasie 2019 roku. Jednak po okresie załamania w kwietniu 2020 r., gdy tych operacji było tylko 522, sukcesywnie zwiększa się ich liczba.

Wirusowa strata

Najmniejsze straty gdańskie lotnisko zanotowało dotychczas w obsłudze przesyłek cargo. W ciągu trzech kwartałów 2020 r. było prawie 5 tys. ton paczek i listów.

Za trzy kwartały 2020 r. Port Lotniczy Gdańsk ma stratę w wysokości 3 milionów 456 tysięcy złotych.

-"Sytuacja finansowa gdańskiego lotniska jest stabilna. Planowaliśmy w 2020 roku mieć zyski, niestety będą straty, jednak prawdopodobnie nie większe niż 5-10 milionów złotych. Zamierzamy straty sfinansować ze środków z kredytu. Czekamy także na pomoc rządową" – wyjaśnił Kloskowski.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
lotnisko
Lotnisko Gdańsk

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....