Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Infolinia lotniska w Gdańsku ma nowego pracownika … robota

infoair
19.07.2017 19:30
0 Komentarzy

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku uruchomił właśnie nowatorski system automatycznej obsługi telefonicznej. Na wszystkie pytania odpowiada robot. Jak sobie radzi? Sprawdziliśmy.

Testy potrwają kilka miesięcy. Do tego czasu równolegle funkcjonują dwa numery infolinii – mówi Grzegorz Sulkowski z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. – Pod numerem 58 500 88 61 porozmawiamy z robotem, a pod numerem 801 066 808 telefon odbierze człowiek. System jest w stanie prowadzić dużą liczbę jednoczesnych rozmów. Liczymy, że dzięki temu połączenie z infolinią będzie można uzyskać bez problemów.

Witam, jestem automatyczną asystentką podróżnego…

Robot jest całkowicie samodzielny. Można z nim porozmawiać po polsku lub angielsku. System rozpozna intencje rozmówcy i poprowadzi rozmowę jak człowiek. Sam udzieli odpowiedzi albo przełączy do konsultanta celem uzyskania bardziej wyczerpujących informacji. Dzięki temu osoba dzwoniąca nie będzie musiała wybierać kolejnych cyfr na klawiaturze. Sprawdziliśmy, jak działa system. Zadzwoniliśmy i poprosiliśmy o podanie nam godziny lotów do Londynu. Robot odpowiedział szybko i co najważniejsze prawidłowo.

O co pytają podróżni?

Naszą infolinię obsługują pracownicy Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Udzielają wielu informacji dziennie – opowiada Sulkowski. – W sytuacjach awaryjnych, jak załamanie pogody liczba połączeń dochodziła do kilkuset dziennie. Podróżni pytają o rozkład lotów oraz kwestie związane z odprawą i kontrolami bezpieczeństwa przed podróżą. Pracownicy informowali również o tym, jak dojechać na lotnisko i o lokalizacji oraz cenach na lotniskowych parkingach. Lotniskowa infolinia do tej pory pracowała jak typowy call-center. Z uwagi na liczbę połączeń i ograniczone zasoby kadrowe czas oczekiwania na połączenie był stosunkowo długi. Teraz ulegnie to zmianie. Technologię zastępującą pracowników call-center opracowała pomorska firma Voicetel Communications. Oparta jest na sztucznej inteligencji.

Komentarze