TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Katowickie lotnisko w I półroczu 2020: 660 tys. pasażerów
InfoAir.pl - Opublikowano: 21.07.2020 18:00:07
Katowickie lotnisko w I półroczu 2020: 660 tys. pasażerów

O 67 proc. spadł w pierwszym półroczu br. – wobec I połowy 2019 r. – ruch pasażerski na lotnisku Katowice. Związane z epidemią koronawirusa wstrzymanie ruchu trwało tam trzy miesiące.

Obecnie ruch lotniczy powraca; lotnisko obsługuje po kilka tysięcy pasażerów dziennie.

660 tys. podróżnych

Jak poinformował we wtorek Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport, w pierwszej połowie br. w ruchu ogółem obsłużono w Pyrzowicach 660 tys. podróżnych, o 1,37 mln mniej w porównaniu z pierwszym miesiącem ub. roku (spadek o 67 proc.).

-"Bezprecedensowy spadek ruchu nastąpił w drugim kwartale br. i był skutkiem wstrzymanie lotów pasażerskich, które w przypadku Katowice Airport trwało 94 dni – od 15 marca do 17 czerwca. W konsekwencji od kwietnia do czerwca w ruchu ogółem obsłużono w Pyrzowicach zaledwie 8 412 pasażerów, to jest o 1,3 mln mniej (o ponad 99 proc.) w porównaniu z drugim kwartałem ub. roku" – zaakcentował Adamczyk.

Po sześciu miesiącach br. znaczący spadek liczby pasażerów odnotowano w obydwu dużych segmentach ruchu: rozkładowym i czarterowym. W pierwszym z nich podróżnych było 533 tys., to jest o 796 tys. mniej (spadek o blisko 60 proc.) w porównaniu z okresem od stycznia do czerwca minionego roku. Linie czarterowe przewiozły z Pyrzowic 110 tys. pasażerów, to jest o 581 tys. mniej (spadek o 84 proc.).

W samym drugim kwartale, w szczycie pandemicznego kryzysu, w ruchu regularnym obsłużono w Katowicach 7 881 podróżnych, to jest o 753 tys. mniej (spadek o 99 proc.). W tym samym czasie podróżnych czarterowych było 83, podczas gdy w II kw. 2019 r. odprawiono ich 550 tys.

Ważne cargo

Pyrzowickie lotnisko najmniejsze straty poniosło w segmencie przewozów cargo. W pierwszym półroczu w terminalu towarowym Katowice Airport obsłużono 9 071 ton ładunków, to jest o 715 ton mniej (spadek o 7,3 proc.) w porównaniu z analogicznym czasem ub. roku. W II kwartale przewieziono z i do Pyrzowic 4 205 ton frachtu: o 669 ton mniej (spadek o 13,7 proc.).

Ogółem w pierwszym półroczu br. odnotowało w Pyrzowicach 9 350 startów i lądowań – o 8 822 mniej (spadek o 48,5 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ub. roku. W drugim kwartale operacji było 2 285, to jest o 9 014 mniej, niż w II kw. ub. roku.

-"Relatywnie najmniejszy spadek liczby operacji w Pyrzowicach, w porównaniu z większością polskich lotnisk, wynika z faktu, że zakaz lotów nie dotyczył przewozów towarowych, a Katowice od lat są największym regionalnym portem lotniczym w kraju w tym segmencie ruchu" – przypomniał Adamczyk.

Wracamy do latania

Cytowany przezeń Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem wskazał, że według danych europejskiego oddziału Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych ruch pasażerski w Europie spadł w II kw. br. o 95 proc. "W tym czasie większość europejskich portów, w tym Katowice Airport, zostało praktycznie w całości odciętych od źródeł przychodów" – zaznaczył Tomasik.

-"Na szczęście w Pyrzowicach od 17 czerwca konsekwentnie wracamy do latania. Linie lotnicze odbudowują systematycznie swoje siatki połączeń. Z każdym tygodniem widzimy znaczący wzrost zainteresowania podróżami lotniczymi i to nie tylko do pracy, czy do rodziny ale także na wakacje. Nasz dobowy rekord, po wznowieniu lotów, to jak na razie 7 101 podróżnych" – podał szef GTL przypominając, że w ub. roku dobowe wyniki sięgały w szczycie sezonu 25 tys. pasażerów.

-"Linie lotnicze największe wypełnienia w ruchu regularnym notują obecnie na trasach pomiędzy Pyrzowicami, a Holandią i Niemcami. W przypadku czarterów najpopularniejsze są Grecja i Bułgaria. Z perspektywy odbudowy ruchu w Katowice Airport optymalna byłaby sytuacja, gdyby pojawiła się możliwość wykonywania rejsów z Polski do Turcji, Egiptu i Tunezji" – ocenił Tomasik.

Zapewnił jednocześnie, że lotnisko i przewoźnicy są przygotowani do obsługi pasażerów w nowym reżimie sanitarnym. "Dbamy o przestrzeganie wszystkich procedur i w tym momencie, ze wszystkich działów transportu, lotnictwo jest tym, w którym nowe zasady ochrony zdrowia podróżnych są realnie oraz na dużą skalę wdrożone i stosowane" – zadeklarował szef zarządcy katowickiego lotniska.

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. z siatki jego połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Kryzys branży lotniczej, wywołany pandemią, wymusił konieczność weryfikacji prognoz. Niedawno władze Katowice Airport szacowały, że w 2020 r. z tego lotniska skorzysta o ponad połowę mniej podróżnych niż w 2019 r.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
lotnisko
Lotnisko Katowice

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....