TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Kolejny strajk w LOT: będzie czy nie będzie?
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 13.10.2018 12:15:34
Kolejny strajk w LOT: będzie czy nie będzie?

Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy podjął decyzję o rozpoczęciu strajku w PLL LOT 18 października od godz. 5.00 - poinformowała PAP przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monika Żelazik. Rzecznik LOT Adrian Kubicki ocenił, że "nie ma legalnego mandatu do strajku".

"Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy podjął w piątek decyzję o strajku 18 października od godziny 5 rano. Strajk ma polegać na powstrzymywaniu się od wykonywania czynności lotniczych" - powiedziała w piątek - 12 wpaździernika -  Żelazik.

Jak dodała, strajk ma być prowadzony "do skutku". "Jesteśmy przygotowani na 63 dni" -powiedziała.

Zaznaczyła, że jest to strajk pracowników. "To jest legalny strajk, po legalnie przeprowadzonym referendum strajkowym. Każdy ma prawo się do niego dołączyć" - powiedziała.

Zdaniem LOT

Dyrektor biura komunikacji LOT Adrian Kubicki, ocenił w rozmowie z PAP, decyzję związków, jako szkodliwą dla spółki i pasażerów.

"Nie ma legalnego mandatu do strajku. Związki zawodowe nie mają w tym momencie legalnego mandatu do mobilizowania pracowników, do organizowania akcji strajkowej. Dlatego, że z powodów, które obecnie podają, strajk mógłby się odbyć po zakończonym referendum, którego związki zawodowe w tym przypadku nie mają. A zatem namawianie pracowników do strajkowania, jest namawianiem do nielegalnych działań. Nasi pasażerowie nie muszą się bać nielegalnych działań naszych pracowników. Liczymy, że związki zawodowe się opamiętają" - powiedział PAP Kubicki.

"Niestety oceniamy, że związki zawodowe wykorzystują LOT w kampanii wyborczej, zważywszy na fakt, że pani Monika Żelazik kandyduje z ramienia Jana Śpiewaka do rady dzielnicy Bemowo" - powiedział Kubicki. Monika Żelazik kandyduje w dzielnicy Bemowo z Komitetu Wyborczego Wyborców "Wygra Warszawa" Jana Śpiewaka, kandydata na prezydenta Warszawy.

"Sytuacja jest taka, że związki zawodowe szukają możliwości ogłoszenia i zastrajkowania jeszcze przed wyborami. Pamiętajmy, że w sprawie strajku jest zabezpieczanie i toczy się postępowanie sądowe. Żeby móc zastrajkować przed wyborami, związki zawodowe wymyśliły sobie powód w postaci zwolnienia działacza związkowego, czyli pani Moniki Żelazik. Kuriozalne jest, że ten powód przychodzi na myśl związkom zawodowym dopiero po czterech miesiącach od jej zwolnienia" - powiedział Kubicki. Dodał, że zgodnie z prawem w tej konkretnej sprawie powinno być najpierw przeprowadzone referendum strajkowe.

Zdaniem związków

Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy został wybrany spośród zarządów dwóch reprezentatywnych związków zawodowych: Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego (ZZPPiL) na czele z Moniką Żelazik oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych PLL LOT, którego przewodniczącym jest Adam Rzeszot.

Komitet w piątek wysłał pismo o ogłoszeniu akcji strajkowej adresowane do prezesa PLL LOT Rafała Milczarskiego.

"W związku z bezprawnym zwolnieniem z pracy przewodniczącej Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Moniki Żelazik, a także pozorność działań w kwestii rozwiązania sporu zbiorowego, Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy ogłasza rozpoczęcie ogólnozakładowej akcji strajkowej w PLL LOT, polegającej na dobrowolnym, powszechnym powstrzymaniu się od pracy przez protestujących pracowników. Strajk rozpocznie się w siedzibie pracodawcy przy ulicy Komitetu Obrony Robotników 43 w Warszawie, dnia 18 października o godz. 5 rano" - czytamy w nim.

Związkowcy napisali, że "żądają regulaminu wynagradzania z roku 2010. W związku ze sporem zbiorowym zawisłym 19.11.2013 r., w którym po trzyletniej mediacji, podpisano protokół rozbieżności dnia 27.04.2017 r., została bezprawnie zwolniona z pracy przewodnicząca ZZPPiL Monika Żelazik i do dzisiaj, mimo licznych prób mediacji i nakłaniania pracodawcy do zmiany stanowiska w tym względzie, nie została przywrócona do pracy. Sytuacja ta zmusza nas do rozpoczęcia strajku, zgodnie z art.17 par.2 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych" - napisali związkowcy.

Jak wyjaśnił, Sąd Okręgowy w Warszawie pod koniec września ponownie zakazał przeprowadzenia strajku w PLL LOT do czasu zakończenia postępowania o ustalenie jego legalności na podstawie referendum, które zostało przeprowadzone przez związkowców wiosną tego roku. Przypomniał, że sąd rozpocznie badanie tego 20 listopada br. Do tego czasu - według LOT - każda akcja strajkowa czy nawoływanie do akcji strajkowej jest braniem za zakładników pracowników. To LOT zwrócił się do sądu o zbadanie legalności referendum.

27 kwietnia br. zarząd LOT-u przesłał związkom postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie, który zdecydował, że zapowiadany na 1 maja br. protest, nie może się odbyć na podstawie wyników referendum strajkowego. Związki zawodowe przez trzy kolejne dni nadal informowały opinię publiczną, że nie zamierzają się zastosować do postanowienia sądu i nie odstąpią od rozpoczęcia strajku. Dopiero 30 kwietnia związki ogłosiły, że 1 maja zorganizują pikietę, a nie strajk.

Sąd Apelacyjny w lipcu br. zdjął zabezpieczenie wydane przez Sąd Okręgowy. Pod koniec września br. Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał przeprowadzenia strajku w LOT do czasu zakończenia postępowania o ustalenie jego legalności.

Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,856 proc. akcji) oraz TFS Silesia (0,144 proc. akcji). (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
strajk
pilot
personel
LOT

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....