TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Kolejowe połączenie z CPK. Dokumentacja za 7 mln zł
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 07.02.2020 19:00:42
CPK otrzyma ok. 7 mln zł unijnych środków na dokumentację odcinka linii kolejowej

Ponad 7 mln zł unijnego dofinansowania trafi do spółki Centralny Port Komunikacyjny na dokumentację budowy 30-kilometrowego odcinka linii kolejowej od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju - poinformowano 5 lutego na konferencji.

Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Centrum Unijnych Projektów Transportowych i spółki CPK podpisali w środę umowę o współpracy, która daje zielone światło do realizacji projektu na poziomie krajowym.

Unijne wsparcia

Pieniądze będą pochodzić z unijnego instrumentu "Łącząc Europę" (ang. Connecting Europe Facility - CEF), który został utworzony w celu wsparcia rozwoju transeuropejskiej sieci (TEN-T) w sektorach transportu, energii i telekomunikacji.

Jak poinformowano na konferencji, przedsięwzięcie obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej budowy nowego, transgranicznego połączenia kolejowego między Chybiem a Żorami, Jastrzębiem-Zdrój a przejściem granicznym Polska - Czechy. Całkowita wartość projektu to ponad 14 mln zł.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wskazała, że to pierwszy projekt, który CPK będzie realizować z dofinansowaniem z funduszy unijnych. Wskazała, że całe przedsięwzięcie CPK jest wielowymiarowe, bardzo innowacyjne, ale też kompleksowe. "Ze względu na swoją kompleksowość i złożony charakter będzie realizowane etapami. A efekty tych prac będą poprawiać komunikację pomiędzy najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi na terenie Polski, ale również w całym rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. "Sprawny, innowacyjny transport na światowym poziomie, to przede wszystkim większy wpływ na przepływ towarów i osób" - powiedziała. Jak dodała, to także "koło zamachowe, które będzie wypływało na rozwój polskiej gospodarki w wielu płaszczyznach".

Unijny debiut CPK

"Dzisiaj CPK debiutuje, jako beneficjent środków pochodzących ze środków UE. (...) Mam nadzieję, że sprawna i poprawna i efektywna realizacja tego projektu, przyczyni się też do tego, aby w nowej perspektywie finansowej 2021-2027 CPK sięgało po jeszcze większe środki na realizacji swoich inwestycji" - powiedziała minister.

Pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała zauważył z kolei, że projekt CPK, "to nie tylko nowe międzynarodowe wielkie lotnisko przesiadkowe, ale to rewolucja w polskim systemie transportowym. "Widzimy dzisiaj, że ta rewolucja już się dzieje" - powiedział.

P.o. dyrektora CUPT Joanna Lech przekazała, że sektor kolejowy w ramach instrumentu "Łącząc Europę" od wielu lat wydaje środki. "W Centrum Unijnych Projektów Transportowych z dzisiejszą umową mamy już 57 umów na realizację projektów z tego instrumentu podpisanych, w tym 22 umowy to są umowy na projekty kolejowe" - powiedziała. Jak dodała, "liczymy, że CPK będzie dalej skutecznie pozyskiwał środki unijne, a my będziemy wspierać tą instytucję w realizacji projektów współfinansowanych" - powiedziała.

Szprycha numer 7

Jak przekazano w komunikacie, zgodnie z Programem kolejowym CPK projekt stanowi odcinek "szprychy numer 7 CPK" – Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) – Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) –– Czechowice-Dziedzice – Jastrzębie-Zdrój – granica państwa. Jest to pierwsza część projektu globalnego, który finalnie obejmie prace inwestycyjne na odcinku Chybie/Żory-granica państwa. Wartość projektu globalnego szacowana jest na około 300 mln euro.

Łączny budżet CEF w latach 2014-2020 to 30,6 mld EUR, z czego 24,2 mld zostało przeznaczone na transport. Środki te przeznaczone są na budowę systemu czystego, bezpiecznego, inteligentnego i zrównoważonego transportu, dlatego też większość dotacji przyznawanych jest na inwestycje kolejowe. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
CPK
kolej
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....