TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

KTW po przebudowie przyjmie 45 samolotów typu C
InfoAir.pl - Opublikowano: 14.01.2020 12:30:59
KTW po przebudowie przyjmie 45 samolotów typu C

Budowa nowej płyty postojowej ze stanowiskami dla dziewięciu samolotów tzw. kodu C, czyli wielkości Airbusa A320, ma rozpocząć się jeszcze w styczniu br. na lotnisku Katowice. Po zakończeniu inwestycji, pod koniec 2021 r. będzie tam 45 takich stanowisk.

Jak wynika z informacji Piotra Adamczyka z biura prasowego Katowice Airport, chodzi o inwestycję, która połączy dwie istniejące już płyty postojowe: zachodnią (cargo) i wschodnią (przed terminalami pasażerskimi).

Obecnie Katowice Airport może przyjąć na płytach postojowych 36 samoloty kodu C. Jest to możliwe po zakończeniu drugiego etapu rozbudowy płyty cargo. Pierwotnie liczyła ona dwa stanowiska. W listopadzie 2018 r. powiększyła się ona o cztery stanowiska, a o kolejne cztery – pod koniec ub. roku.

I etap

Przygotowana już budowa kolejnej płyty postojowej na dziewięć stanowisk, to jednocześnie pierwszy etap przedsięwzięcia związanego z rozbudową bazy obsługi technicznej. Grunty znajdujące się przy nowej płycie przeznaczone są pod dwa nowe hangary techniczne.

"Realizacja projektu o nazwie +pps hangary+ potrwa prawie dwa lata i zakończy się w IV kwartale 2021 r. W jego ramach powstanie 66 tys. m kw. nowej nawierzchni lotniskowej. (…) Działka przed tą nową płytą postojową przeznaczona jest pod budowę dwóch hangarów. Obiekty powstaną najpóźniej do 2025 r." - zapowiedział Adamczyk.

Jak przypomniał, zarządzające lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze wynajmuje obecnie firmom świadczącym obsługę techniczną samolotów dwa hangary. W jednym prowadzone są przeglądy liniowe – głownie samolotów z rodziny Airbus A320. Drugi hangar przeznaczony jest do dużych przeglądów typu C; np. przeglądy swoich maszyn Embraer prowadzi w nim Lufthansa Cityline.

"W strategiczny i konsekwentny sposób podchodzimy do rozbudowy stanowisk postojowych. Chcemy zawsze dysponować odpowiednią ich liczbą i to z naddatkiem. Dzięki temu, wszystkim naszym partnerom handlowym, to jest liniom lotniczym, firmom kurierskim i organizacjom specjalizującym się w obsłudze technicznej samolotów, umożliwiamy optymalny rozwój" - powiedział cytowany przez Adamczyka prezes GTL Artur Tomasik.

Przepustowość i cargo

Jak zaznaczył, liczba stanowisk postojowych ma bezpośredni wpływ na przepustowość lotniska. Bez takich stanowisk przewoźnicy nie mogliby rozwijać swojej stałej obecności w Katowicach – obecnie swoje bazy mają tam: Wizz Air, Ryanair, Enter Air, Blue Panorama czy Smartwings.

"Ponadto jesteśmy największy regionalnym lotniskiem w Polsce w segmencie cargo. Specyfika lotniczych przewozów kurierskich wymaga zabezpieczenia odpowiedniej liczby stanowisk, ponieważ frachtowce pomiędzy rotacjami mają nawet do 10-12 godzin przerwy. W Katowice Airport funkcjonuje także duża baza obsługi technicznej samolotów" - dodał Tomasik.

GTL przypomina, że infrastruktura postojowa samolotów to jeden z elementów rozpisanego do 2025 r. programu inwestycyjnego spółki – o wartości ponad 650 mln zł. Z tej kwoty projekty za 190 mln zł zostały już zakontraktowane (wśród nich jest trwająca przebudowa i rozbudowa głównego terminalu pasażerskiego B – planowo do II kwartału 2021 r.)

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. Prognoza na 2020 r. zakłada przekroczenie liczby 5 mln pasażerów.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Katowice
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....