TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Latanie stanie się dobrem luksusowym? Przez klimat
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 13.02.2020 13:30:32
Latanie stanie się dobrem luksusowym? Przez klimat; fot. Warszawa Airport

Ze względu na postępujące zmiany klimatyczne linie lotnicze będą niedługo musiały ograniczać liczbę pasażerów zabieranych na pokłady samolotów, a także ograniczyć ilość długodystansowych rejsów - uważają naukowcy z brytyjsko-greckiego zespołu badawczego.

Ich badanie przytacza w czwartek brytyjska telewizja Sky News.

Zmiana wiatrów

Naukowcy przekonują, że cieplejsze powietrze i zmiany wiatrów negatywnie wpływają na starty samolotów. Dlatego należy rozważyć korzystanie z lotnisk dysponujących długimi pasami startowymi. W tych portach lotniczych, które ich nie mają, samoloty powinny mieć zredukowaną wagę - przez ograniczenie liczby pasażerów lub paliwa.

Według klimatologa profesora Paula Williamsa, który jest jednym z autorów opracowania, "ciepłe powietrze i wolniejszy wiatr sprawiają, że samolotom trudniej poderwać się z ziemi. Zmiana klimatu zdaje się wpływać na częstsze występowanie obu tych czynników".

Williams w rozmowie ze Sky News wskazał, że badanie jego zespołu to pierwsza praca naukowa, "w której łączy się analizę zmian temperatury powietrza i prędkości wiatru celem obliczenia wpływu tych zjawisk na możliwość startów samolotów".

Uderzenie w branżę

Ekspert potwierdził, iż redukcja liczby pasażerów zabieranych na pokład przełoży się na straty finansowe dla linii lotniczych. Jak wskazał, alternatywą może być zmniejszenie ilości paliwa zabieranego przez maszynę, ale to z kolei ogranicza możliwość wykonywania dalekich lotów.

"Inną możliwością jest wydłużenie pasów startowych, które będą pozwalały na poderwanie maszyny z większą prędkością, ale to oznacza jeszcze więcej asfaltu na lotniskach w wakacyjnych rajach" - stwierdził badacz.

Praca jego zespołu poddała analizie dane z ponad 60 ostatnich lat z dziesięciu lotnisk zlokalizowanych w Grecji i przebadała je w kontekście informacji o zmianach pogodowych dla maszyn typu Airbus A320 oraz mniejszego samolotu Havilland DHC8-400.

Według naukowców dystans, jaki musi pokonać przeciętny Airbus A320 wydłużał się w latach od 1988 do 2017 o średnio 2,7 metra rocznie. Dla DHC8-400 odległość, jaką maszyna musi pokonać na pasie startowym zwiększała się natomiast o 1,4 metra rocznie.

Badanie międzyuczelnianego zespołu z trzech brytyjskich uniwersytetów i centrum badawczego Athena w Grecji wykazało, że w analizowanym okresie wydłużył się również czas potrzebny maszynom na osiągnięcie wysokości przelotowej. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
badanie
lotnisko
linia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....