TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Linie lotnicze zarobią mniej niż planowały
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 16.12.2019 09:30:35
Linie lotnicze zarobią mniej niż planowały ; fot. IATA

Zyski linii lotniczych spadają w 2019 r. szybciej niż się tego spodziewano; powodem są m.in. napięcia handlowe - podała agencja Bloomberga. Prognozy rocznych zysków zostały zmniejszone do 25,9 mld dolarów z 28 mld dolarów przewidywanych w czerwcu.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA, ang. International Air Transport Association) przewiduje, że zyski w 2019 r. będą mniejsze o 5,1 proc. rok do roku. Branża ma jednak odnotować niewielką poprawę wyników finansowych w 2020 r.

Wojny szkodzą lotnictwu

"Wojny handlowe nie produkują żadnych zwycięzców" - zauważył dyrektor generalny zrzeszenia Alexandre de Juniac. Dodał, że do słabszych wyników branży lotniczej przyczyniły się również spowolnienie gospodarcze, brexit i niepokoje społeczne. Według szefa IATA "wszystko to razem stworzyło trudniejsze niż przewidywano środowisko biznesowe dla linii lotniczych" w 2019 r.

Zrzeszenie obniżyło prognozy rocznego światowego dochodu na 2019 r. do 838 mld dolarów z zapowiadanych w czerwcu 899 mld dolarów. Z danych IATA wynika, że w 2020 r. dochód branży lotniczej powinien wzrosnąć do 872 mld dolarów.

Średnia cena biletu

Biorąc pod uwagę presję na obniżanie cen biletów, zysk netto przypadający na jednego pasażera spadł w 2019 r. do 5,7 dolara z 6,22 dolara w 2018 r. Branża oczekuje, że marża zysku netto spadnie w 2019 r. do 3,1 proc. z 3,4 proc. w roku poprzednim.

Największe pogorszenie odczuły jednak towarowe linie lotnicze, które odnotowały 3,3-proc. spadek popytu na przewóz towarów, największy od czasu kryzysu finansowego w 2009 r., i 8-proc. spadek dochodów rok do roku - zauważył Bloomberg.

Jak wskazała IATA, najnowsze prognozy zakładają, że wzrost światowego handlu stopniał w 2019 r. do poziomu 0,9 proc., gwałtownie spadając z zapowiadanych w czerwcu 2,5 proc. i ubiegłorocznego wzrostu o 4,1 proc.

Według zrzeszenia na częściowe ożywienie gospodarcze w 2020 r. może wpłynąć prognozowany wzrost handlu o 3,3 proc. Jak podkreśliła IATA, ma w tym pomóc "presja związana z rokiem wyborczym w USA, która przyczyni się do zmniejszenia napięć handlowych".

MAKSymalny problem

Analitycy ostrzegają, że powrót do służby uziemionych w 2019 r. samolotów Boeing 737 MAX przyniesie ulgę klientom linii lotniczych, ale może również doprowadzić do nadwyżki przepustowości w perspektywie krótkoterminowej, wywierając dodatkową presję na ceny biletów.

Szacuje się, że ruch lotniczy wzrośnie w przyszłym roku o 4,1 proc., a przepustowość linii lotniczych, wraz z pojawieniem się na niebie setek uziemionych wcześniej samolotów Boeinga, o 4,7 proc.

Jak zauważyła agencja, większość zysków światowej branży lotniczej jest obecnie generowana przez kilku przewoźników ze Stanów Zjednoczonych.

Linie lotnicze nasiliły ponadto krytykę nowych europejskich podatków na rzecz ochrony środowiska, które uważają za zbyt duże obciążenie, dodatkowe wobec opracowanego przez branżę systemu redukcji i zrównoważenia emisji CORSIA, który wejdzie w życie w 2021 r.

Obecnie wiele państw w Europie nakłada nowe podatki w oczekiwaniu na unijne postanowienia, a aktywiści środowiskowi domagają się zniesienia zwolnienia z podatku paliwowego dla linii lotniczych - przypomina Bloomberg. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linia
IATA
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....