TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Lotniska w Warszawie i w Modlinie z automatyczną odprawą graniczną
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 26.06.2019 14:41:41
Lotniska w Warszawie i w Modlinie z automatyczną odprawą graniczną

Od czwartku pasażerowie wylatujący z Lotniska Chopina i portu lotniczego w Modlinie będą mogli skorzystać z pierwszych w Polsce bramek do automatycznej odprawy granicznej. Urządzenia mają skrócić czas odprawy. Żeby z nich skorzystać trzeba posiadać dokument biometryczny.

Okęcie i Modlin to pierwsze w Polsce lotniska, gdzie podróżni będą mogli przejść samodzielną odprawę graniczną bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej korzystając z tzw. bramek ABC (Automated Border Control - PAP). Odprawa z użyciem nowych urządzeń ma trwać kilkanaście sekund.

Z bramek będą mogli korzystać dorośli obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, którzy korzystają z paszportu biometrycznego lub nowego e-dowodu. Prawidłowy przebieg odprawy będzie nadzorował funkcjonariusz SG. Na razie na Lotnisku Chopina zamontowano 20 bramek ABC (po 10 dla pasażerów przylatujących i odlatujących), zaś na lotnisku w Modlinie - pięć.

Zdaniem wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery nowymi systemami zainteresowane są również inne lotniska w Polsce. Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych krajach europejskich.

"Dołączamy do tej grupy nowoczesnych lotnisk, które odprawiają pasażerów w dość szybki sposób" - zaznaczył w środę w rozmowie z dziennikarzami Zdzisław Sipiera. Dodał, że koszt wdrożenia systemu na Lotnisku Chopina wyniósł ponad 5 mln zł łącznie z przeszkoleniem pracowników.

"Takich bramek bezwzględnie będzie więcej, ale miejmy świadomość, że to lotnisko nie jest już takim, które może się rozwijać w nieskończoność. My myślimy już o nowym zdalnym lotnisku CPK koło Baranowa, które będzie budowane w ogóle już w innej technice" - powiedział Sipiera.

Z danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie wynika, że w samym tylko województwie mazowieckim w ubiegłym roku wydano 263 tys. paszportów biometrycznych, które umożliwiają m.in. korzystanie z bramek ABC.

Radosław Marzec z Nadwiślańskiego Oddziału SG zaznaczył w rozmowie z PAP, że bramki ABC są w pełni zautomatyzowane, co ma przyśpieszyć odprawę w sposób zauważalny dla pasażerów.

"W skrócie mówiąc pasażer przechodzi odprawę graniczną bez kontaktu z funkcjonariuszem straży granicznej. Dokument podróży - w zależności od kierunku wylotu, dowód osobisty lub paszport - musi być przyłożony odpowiednią stroną do czytnika" - opowiada Radosław Marzec.

Po tej weryfikacji otworzą się drzwi wejściowe do bramki, a urządzenie porówna twarz podróżnego ze zdjęciem z dokumentu, co potwierdzi, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem.

"Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wykluczy możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym, czy cudzym dokumentem. Ponadto bramki ABC będą połączone z bazami danych, które obsługuje SG" - informuje Straż Graniczna.

Ma to pozwolić na wykrycie m.in. tego, czy podróżny widnieje w bazach danych jako osoba poszukiwana lub osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Po tym etapie pasażer będzie mógł opuścić bramkę, a jeśli potrzebna będzie dodatkowa weryfikacja zostanie skierowany na tzw. II linię kontroli.

Jak informuje Straż Graniczna zautomatyzowana odprawa graniczna jest już stosowana m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii i Francji.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Warszawa
Modlin

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....