TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Mocny plus regionalnych lotnisk w I kwartale 2019 r.
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 29.05.2019 15:30:57
Regionalne lotniska w I kwartale: plus 6 procent

W pierwszym kwartale br. wszystkie polskie porty regionalne obsłużyły ponad 5,6 mln pasażerów, czyli o 300 tys. więcej (6 proc.) w porównaniu do tego samego okresu 2018 r. - wynika z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Był to najlepszy pierwszy kwartał roku w historii polskich portów regionalnych. W tym samym czasie, średnia dynamika ruchu pasażerskiego w europejskich lotniskach - według danych stowarzyszenia ACI Europe (Airports Council International Europe) - wyniosła 4,4 proc.

Kraków, Gdańsk, Modlin

Jak poinformował w środę Związek, po trzech miesiącach 2019 r. pięcioma największymi portami regionalnymi w ruchu całkowitym były: Kraków z 1,63 mln obsłużonych podróżnych, Gdańsk (1 mln), Modlin (718 tys.), Katowice (712 tys.) i Wrocław (692 tys.).

Pod względem wzrostu liczby obsługiwanych pasażerów liderem w pierwszym kwartale br. także okazał się Kraków, który obsłużył o 226 tys. pasażerów więcej, niż w tym samym okresie 2018 r. Drugi był Wrocław, gdzie ruch wzrósł o 86 tys. osób, a trzeci Modlin z ruchem większym o 35 tys. podróżnych.

Liderem procentowego wzrostu liczby pasażerów w pierwszym kwartale, w porównaniu z tym samym okresem 2018 r., również został Kraków - z wynikiem o 16,1 proc. lepszym. Na drugim miejscu znalazł się Wrocław (wzrost o 14,3 proc.), następnie lotniska w Bydgoszczy (13,1 proc.), Rzeszowie (8,5 proc.) oraz Łodzi (5,6 proc.).

Dobry kwartał

Jak zaznaczył kierujący Związkiem szef Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik, po znakomitym dla polskich lotnisk regionalnych 2018 r., pierwszy kwartał 2019 r. przyniósł wyraźną korektę wyników ruchu pasażerskiego.

"Po pierwszych trzech miesiącach minionego roku dynamika wzrostu ruchu pasażerskiego lotnisk regionalnych wynosiła 15 proc., przy 6 proc. w tym samym okresie bieżącego roku. W pierwszym kwartale 2018 r. wzrost liczby pasażerów wyniósł ok. 680 tys., po trzech miesiącach 2019 r. było to ok. 320 tys." - wskazał Tomasik.

Zastrzegł, że korekta nie jest zaskoczeniem, tym bardziej, że w 2018 r. Polska - ze wzrostem ruchu pasażerskiego o 15,3 proc. - znalazła się w europejskiej czołówce (cały europejski rynek wzrósł o 6,1 proc). Prezes ZRPL podkreślił jednocześnie, że niezależnie od tego 2019 r. będzie kolejnym najlepszym w historii polskich portów regionalnych; liczba obsłużonych w nich pasażerów zbliży się do 30 mln osób.

Branżowe zagrożenia

Tomasik wskazał kilka czynników, które niekorzystanie będą wpływały na rozwój branży. To m.in. eskalująca chińsko-amerykańska wojna handlowa, przeciągający się brexit czy mocno wahające się ceny nafty lotniczej. We wrześniu 2018 r. cena kerozyny osiągnęła prawie 100 dolarów za baryłkę, następnie zaczęła spadać do ok. 70 dolarów, a od stycznia br. znowu rosła, osiągając poziom 85 dol.

"Wydaje się, że na dłuższą metę możemy zapomnieć o cenach za baryłkę na poziomie 40-50 dolarów z pierwszej połowy 2016 r., co negatywnie wpłynie na funkcjonowanie linii lotniczych i rozwój ich oferty" - ocenił Tomasik.

W 2018 r. z siatki połączeń trzynastu polskich portów regionalnych skorzystało 28,1 mln podróżnych, o ponad 3,7 mln więcej w porównaniu z 2017 r. Był to najlepszy wynik w historii polskich portów regionalnych. ZRPL prognozuje, że w 2019 r. ruch pasażerski na lotniskach regionalnych zbliży się do wartości 30 mln podróżnych.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
lotnisko
ZRPL

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....