TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Niemiecki aktyw w Ministerstwie Aktywów Państwowych
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 27.01.2020 17:30:35
Niemiecki aktyw w Ministerstwie Aktywów Państwowych; fot. KPRM

-"Przejęcie przez Polską Grupę Lotniczą linii Condor to bardzo dobra transakcja" - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że finansowanie tej transakcji udało się zrealizować dzięki współpracy LOT z innymi podmiotami spółek Skarbu Państwa z sektora finansowego.

Nadzorowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych Polska Grupa Lotnicza, właściciel PLL LOT, ogłosiła w piątek w Hamburgu podpisanie umowy przejęcia linii Condor.

- "Wszystko zostało bardzo dokładnie przeanalizowane przez organy spółki LOT, przez zarząd i radę nadzorczą. I przez właściciela, czyli w tym przypadku Ministerstwo Aktywów Państwowych, bo my reprezentujemy tego publicznego właściciela" - powiedział w poniedziałek w programie "Tłit" na portalu wp.pl minister Sasin.  Jak dodał "to jest naprawdę bardzo dobra transakcja".

Polski montaż finansowy

"A to, że montaż finansowy do tej transakcji udało się zrealizować dzięki rzeczywiście dobrej współpracy LOT z innymi podmiotami spółek Skarbu Państwa z zakresu sektora finansowego - to bardzo dobrze, bo to pokazuje, że pomysł takiego jednolitego nadzoru w Ministerstwie Aktywów Państwowych był dobry, bo pozwolił na realizację tego przedsięwzięcia" - powiedział.

24 stycznia podano, że Lazard i Bank Pekao IB były doradcami finansowymi, a White & Case doradcą prawnym PGL. Rothschild był doradcą finansowym, a Noerr doradcą prawnym Condora.

Bankowi Pekao powierzono zorganizowanie konsorcjum finansującego transakcję, w którym Pekao będzie pełnił wiodącą rolę. W konsorcjum wspierającym transakcję znalazły się również PZU oraz PKO BP. Pekao Investment Banking (należący do Grupy Pekao) oraz Lazard wspierały PGL od strony doradczej przy tej transakcji.

Według mediów, z kolei gwarancje finansowe zapewnił Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Strony nie podały wartości transakcji. Według mediów, może chodzić o 250 mln euro i spłatę długu w wysokości 380 mln euro.

Sasin w "Tłit" był pytany także o to, czy rozważane są kolejne przejęcia, nie tylko przez LOT.

"Jeśli będą takie możliwości korzystne dla Polski, to oczywiście, że tak. Mamy ambicję, aby polskie firmy się rozwijały, wychodziły również poza granicę, stawały się takimi międzynarodowymi czempionami, takimi, jak chociażby Orlen. (...) Chcielibyśmy, aby inne, duże, polskie firmy stawały się coraz mocniejsze i jeśli będą dobre okazje, takie jak z Condorem, to będziemy z tego korzystać" - powiedział.

Do końca kwietnia

Transakcja ma być sfinalizowana do końca kwietnia 2020 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych.

PGL należy w 100 proc. do Skarbu Państwa. Grupa PGL osiągnęła w 2019 roku przychody na poziomie 1,9 mld euro. Do grupy, oprócz PLL LOT, należą LOT Aircraft Maintenance Services, LS Airport Services i LS Technics.

Jak przekazał w piątkowym komunikacie resort aktywów państwowych, "w wyniku transakcji powstanie jedna z najsilniejszych grup lotniczych w Europie".

Wśród przejętych samolotów będą zarówno maszyny typu Airbus A320 i A321 do obsługi rejsów średniego zasięgu, jak również Boeingi 757 i 767 do obsługi połączeń transkontynentalnych. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
fuzja
czarter
LOT
Condor
MAP

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....