Odszkodowanie dla ofiar rejsu MH17

infoair
31.01.2018 15:43
0 Komentarzy

Bliscy pasażerów zestrzelonego nad wschodnią Ukrainą latem2014 roku malezyjskiego boeinga wygrali przed sądem w USA sprawę przeciwkoIgorowi Striełkowowi, byłemu dowódcy sił separatystów w Donbasie. Zasądzono dlanich łącznie 500 mln dolarów odszkodowania.

Pozew do sądu w Chicago złożyli rok po tragedii bliscy 18 z298 ofiar rejsu MH17.

Początkowo domagano się prawie miliardowego odszkodowaniazarówno od Striełkowa, jak i od linii lotniczych Malaysia Airlines. Jakzaznaczono w pozwie, linie prowadziły loty w przestrzeni powietrznej nadpołudniowo-wschodnią Ukrainą, uznaną za strefę konfliktu. Według mediówskarżący powoływali się na ustawę amerykańską dotyczącą ochrony przedtorturami, która umożliwiła wszczęcie postępowania w USA.

W lutym 2016 roku powodowie odstąpili od roszczeń wobeclinii lotniczych. Striełkow, były minister obrony samozwańczej DonieckiejRepubliki Ludowej, nie był obecny w sądzie.

W pozwie zaznaczono, że Striełkow, którego prawdziwenazwisko brzmi Girkin, jest objęty sankcjami USA, UE, Kanady, Szwajcarii iNowej Zelandii. „Rejs MH17 odbywał się w przestrzeni powietrznej, nadregionem, w którym armia rebeliantów prowadziła działania bojowe i to armiarebeliantów pod dowództwem Striełkowa zestrzeliła samolot” – stwierdzono.

Według skarżących to Striełkow dał rozkaz zestrzeleniasamolotu. Ich zdaniem po tym, jak doszło do tragedii, Striełkow rozkazał zebraći zawieźć do sztabu separatystów wszystkie rzeczy osobiste i kosztownościnależące do pasażerów zestrzelonego samolotu.

Striełkow zapytany o wyrok w rosyjskiej niezależnejtelewizji Dożd oświadczył, że decyzja sądu „ani go grzeje, aniziębi”. „Jeśli kiedyś będę miał zbędne pół miliarda dolarów, nie mamnic przeciwko temu, żeby zapłacić bliskim za zestrzelony przez nie wiadomo kogoBoeing, nie będzie mi szkoda pomóc ludziom” – powiedział.

Bliscy ofiar twierdzą, że nie liczą na to, iż uda im sięuzyskać od Striełkowa jakiekolwiek pieniądze. „Celem (skierowania sprawydo sądu) nigdy nie było zdobycie od Girkina pieniędzy, chodziło o to, bywywalczyć dla bliskich ofiar sprawiedliwość. Naświetlić koszmarną tragedię,którą przeżyli” – powiedział adwokat Floyd Wisner, reprezentujący rodzinyofiar przed sądem.

Lecący 17 lipca 2014 roku z Amsterdamu do Kuala Lumpurmalezyjski Boeing 777 został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą, na obszarachopanowanych przez prorosyjskich separatystów. 298 osób, które znajdowały się wsamolocie, zginęło; dwie trzecie stanowili obywatele Holandii.

Powołując się na dane wywiadowcze rządy państw zachodnich iUkrainy przypisywały odpowiedzialność za tę tragedię działającym w rejonie katastrofyprorosyjskim separatystom, którzy mieli zestrzelić boeinga przeciwlotniczympociskiem kierowanym. Moskwa odpierała te zarzuty, sugerując, iż samolottrafiła rakieta wystrzelona przez ukraiński myśliwiec.

Pod koniec września 2016 roku międzynarodowa grupa śledczychz Holandii, Australii, Belgii, Malezji i Ukrainy ogłosiła, że pocisk rakietowyBuk, którym zestrzelono samolot, pochodził z Rosji. (PAP)

Komentarze