TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Jesteś tutaj: Infoair / Zarządzanie / PAŻP spółką? 
PAŻP spółką?
PAP - Opublikowano: 22.07.2015 14:27:17
PAŻP spółką?

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej powinna zmienić formę prawną i stać się spółką - poinformowała szefowa PAŻP Magdalena Jaworska. Odpowiedni projekt ustawy jest gotowy, ale zdaniem Jaworskiej nie ma szans na uchwalenie go w tej kadencji.

Jak wyjaśniła Jaworka, obecnie Agencja funkcjonuje jako państwowa osoba prawna. "W praktyce oznacza to, że jesteśmy prawie jak urząd, tylko płacimy podatki" - wyjaśniła. Dodała, że przygotowany przez resort infrastruktury projekt zakłada zmianę formy prawnej na jednoosobową spółkę skarbu państwa. "Moim zdaniem w ustawie powinno być też zastrzeżenie, że PAŻP jest spółką, która nie podlega prywatyzacji" - zaznaczyła szefowa PAŻP.

Jak wskazała, funkcjonowanie instytucji określa ustawa o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. "Niektóre zapisy tej ustawy bardzo utrudniają kierowanie Agencją. Przykładowo nie mogę zmienić regulaminu, bo do tego trzeba rozporządzenia. Czyli potrzeba rozporządzenia bym na przykład mogła zmienić nazwę biura. To absurd" - mówiła Jaworska. Dodała, że forma prawna Agencji przekreśla możliwości dodatkowego zarabiania. "Nie możemy wydzielić jednostek biznesowych, na przykład centrum szkoleniowego, żeby dla nas zarabiały" - wyjaśniła.

Jaworska zaznaczyła, że w innych krajach europejskich instytucje zajmujące się zarządzaniem przestrzenią powietrzną są albo przedsiębiorstwami państwowymi, albo spółkami. Jej zdaniem jednak, ze względu na kalendarz polityczny nie ma szans na uchwalenie odpowiedniej ustawy przed październikowymi wyborami. "Mam nadzieję, że ustawa będzie szybko, niezależnie od tego, kto wygra wybory" - powiedziała.

Szefowa agencji odniosła się także do nowelizacji ustawy o PAŻP, którą Sejm uchwalił na początku lipca. Zakłada ona możliwość przedłużenia okresu sprawowania funkcji przez p.o. prezesa PAŻP o 12 miesięcy. W lutym br. premier Ewa Kopacz odwołała ze stanowiska prezesa PAŻP Krzysztofa Kapisa i powołała na stanowisko p.o. prezesa właśnie Jaworską. Jaworska powiedziała, że w momencie powołania na stanowisko otrzymała zadania do wykonania i realizuje je jak najlepiej. Pytana, czy będzie startować w naborze na prezesa instytucji powiedziała, że i tak nie spełnia wymogów formalnych dotyczących trzyletniego doświadczenia w lotnictwie cywilnym.

"Ja nie patrzę, czy mam przed sobą dwa dni, czy 700 lat. Mam rzeczy do zrobienia i na tym się skupiam" - dodała.

PAŻP powstała 1 kwietnia 2007 r. po przejęciu obowiązków Agencji Ruchu Lotniczego, działającej w strukturach Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Zajmuje się kontrolą ruchu lotniczego, służbą informacji powietrznej, służbą alarmową, planowaniem przepływu ruchu lotniczego nad Polską, koordynacją zajęcia przestrzeni powietrznej, prowadzeniem biur odpraw załóg oraz aktualizacją i wydawaniem publikacji lotniczych. PAŻP jest jedyną firmą w Polsce zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PAŻP
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....