TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe














Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe













Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane











Profile społecznościowe



Dodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Plan przebudowy katowickiego lotniska - do 2021 r.
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 08.02.2019 12:30:06
Plan przebudowy katowickiego lotniska - do 2021 r. fot. Katowice Airport

Do wiosny 2021 r. zarządca portu lotniczego Katowice rozplanował rozbudowę tamtejszego obecnego głównego terminalu B. Główne prace będą prowadzone poza sezonami wakacyjnymi; efektem ma być poprawa przepustowości i komfortu korzystających z lotniska pasażerów.

Zarządzające katowickim lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze ogłosiło w ostatnich dniach przetarg na przebudowę terminalu B. Dysponując wykonaną w poprzednich latach dokumentacją przebudowy trzykondygnacyjnego obiektu, zamawia teraz oszacowane na 70,7 mln zł netto prace budowlane. Termin składania ofert to 13 marca br. Jedynym kryterium jest cena.

Lotniskowe przemeblowanie

Zgodnie z dołączonym do specyfikacji przetargowej projektem, modernizacja będzie polegała przede wszystkim na zwiększeniu powierzchni terminalu – obsługującego ruch wewnątrz strefy Schengen. Najważniejszą zmianą dla podróżnych będzie przeniesienie kontroli bezpieczeństwa w terminalu B na powiększone, poprzez zbudowanie nowych stropów, pierwsze piętro.

Ponieważ znajdzie się tam miejsce na ustawienie większej liczby bramek, poprawić powinna się płynność kontroli (łączna liczba stanowisk wzrośnie z 6 do 8). Na parterze pozostanie obsługa check-in.; dzięki zwolnieniu miejsca przez kontrolę bezpieczeństwa, na dole powstanie możliwość utworzenia większej liczby stanowisk odpraw (wzrost liczby stanowisk z 18 do 27).

Tzw. gate'y, czyli wyjścia do samolotów, będą mieściły się nie tylko na parterze. Te na pierwszym piętrze będą przeznaczone dla samolotów zatrzymujących się bezpośrednio przy terminalu. Powstaną trzy wieże do boardingu – w efekcie liczba gate'ów wzrośnie z 10 do 16.

Ze względu na oczekiwania linii lotniczych na razie nie powstaną rękawy lotniskowe (ruchome zadaszone przejścia z terminala do samolotu); możliwa będzie jednak ich zabudowa w przyszłości.

Cel przebudowy

Ogółem powierzchnia zabudowy terminalu B wzrośnie z 5,3 tys. m kw. do 7,5 tys. m wk., a powierzchnia użytkowa - z 12,2 tys. m kw do 17,2 tys. m kw. (o ok. 40 proc.). Rozbudowa obiektu będzie wiązała się z powiększeniem jego bryły w kierunku południowym. Nowa elewacja powinna też poprawić estetykę całego kompleksu terminali.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami wszystkie trzy terminale lotniska zostaną połączone jednym pasażem. Niewidoczna dla pasażerów będzie przebudowa ciągu kontroli bezpieczeństwa bagażu; nowe standardy w tym zakresie są wymagane regulacjami unijnymi.

W ogłoszonym na przełomie stycznia i lutego przetargu wskazano dwa etapy robót: od daty zawarcia umowy (w założeniu od 1 września br.) do 31 maja 2020 r. oraz od 1 września 2020 r. do 23 kwietnia 2021 r. GTL zastrzegło, że okres między nimi, tzw. okres czarterowy wiąże się ze wzmożonym ruchem na lotnisku – wykonawca może w tym czasie prowadzić prace uzgodnione z zarządcą lotniska.

W poprzednich latach Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze przebudowało już najstarszy terminal A i zbudowało od podstaw nowy terminal C, wykorzystywany jako hala przylotów. Znajdujący się między nimi terminal B, to największy obiekt obsługujący pasażerów na lotnisku Katowice. Został otwarty w 2007 r.

Obecna rozbudowa powinna zwiększyć przepustowość terminalu B (obsługującego dotąd jedynie wyloty do strefy Schengen) z ok. 2 mln do 4 mln pasażerów rocznie. W pierwszym półroczu br. GTL zamierza rozpocząć prace koncepcyjne związane z budową kolejnego terminalu pasażerskiego. Inwestycja o powierzchni 30-40 tys. m kw. dałaby lotnisku całkowitą roczną przepustowość 10-12 mln pasażerów.

Operacja na żywym organizmie

Warunkiem jest dalsze szybkie tempo rozwoju Katowice Airport. W ub. roku obsłużyło ono łącznie blisko 4,84 mln pasażerów - o 24,3 proc. więcej, niż w 2017 r. Władze GTL szacują jednak, że tempo tego wzrostu w 2019 r. zwolni: osiągnie ok. 5 proc., co powinno przełożyć się na przekroczenie liczby 5 mln obsłużonych pasażerów.

Z innych inwestycji na katowickim lotnisku, w listopadzie 2018 r. zakończył się pierwszy etap rozbudowy płyty postojowej w strefie cargo. Równolegle rozpoczął się drugi etap rozbudowy płyty cargo, który ma trwać do IV kw. br. We wrześniu ub. roku rozpoczęła się rozbudowa parkingu nr 1, przed terminalami pasażerskimi. Powstanie na nim ponad 600 nowych miejsc postojowych wraz z drogami wewnętrznymi i nowym układem wyjazdowym z systemem sześciu bramek.

Zarządca katowickiego lotniska chce też w najbliższych latach przeprowadzić takie projekty, jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, rozbudowa bazy obsługi technicznej, centralna wartownia, baza paliwowa, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana ma być liczba stanowisk postojowych samolotów.

Na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w południowo-wschodniej części portu wyposażana jest nowa wieża kontroli. GTL razem z PAŻP prowadzi też prace nad uzbrojeniem w system ILS CAT I zachodniego, pomocniczego podejścia do drogi startowej.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Katowice

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....