TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Polskie lotniska w I półroczu 2020: O ponad 60% pasażerów mniej
InfoAir.pl - Opublikowano: 21.09.2020 18:00:26
Polskie lotniska w I półroczu 2020: O ponad 60% pasażerów mniej

Z trzynastu polskich regionalnych portów lotniczych w pierwszej połowie br. skorzystało o 64 proc. mniej pasażerów, niż przed rokiem - wynika z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Lotniska oczekują od rządu m.in. długoletniego programu wsparcia branży.

Jak przekazał w poniedziałek PAP rzecznik ZRPL Piotr Adamczyk, w pierwszym kwartale z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało w sumie 4,83 mln podróżnych: o 835 tys. mniej (spadek o blisko 15 proc.) w porównaniu z tym samym okresem 2019 r.

"Totalne załamanie przewozów odnotowano w drugim kwartale 2020 r. W tym czasie na trzynastu lotniskach regionalnych obsłużono zaledwie 80 tys. podróżnych, to jest aż o 7,99 mln mniej (o 99 proc.) w porównaniu z drugim kwartałem ub. roku" – wskazał Adamczyk, przypominając o obowiązującym wówczas zakazie lotów w pasażerskim ruchu międzynarodowym.

W efekcie spadek liczby obsłużonych na lotniskach regionalnych pasażerów sięgnął 64,2 proc.

Ogółem w I półroczu 2020 r. najwięcej pasażerów skorzystało z połączeń lotniska w Krakowie - 1,55 mln. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z liczbą 907 tys. podróżnych, trzecie były Katowice – 660 tys., następnie Wrocław – 533 tys., Modlin – 491 tys., Poznań – 336 tys., Rzeszów - 120 tys., Szczecin - 98,3 tys., Bydgoszcz - 81 tys., Lublin – 60 tys., Łódź – 37,4 tys., Olsztyn – 29,6 tys. i Zielona Góra – 9,1 tys.

Od stycznia do czerwca br., wszystkie porty zanotowały spadek ruchu pasażerskiego w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. W Krakowie obsłużono o 2,26 mln pasażerów mniej (spadek o 59,3 proc.), w Gdańsku o 1,55 mln (minus 63,1 proc.), w Katowicach o 1,37 mln (minus 67,4 proc.), we Wrocławiu o 1,11 mln (minus 67,6 proc.), w Modlinie o 1,09 mln (minus 69 proc.), a w Poznaniu o 696 tys. (minus 67,4 proc.).

W Rzeszowie pasażerów było o 243 tys. mniej (minus 67 proc.), w Bydgoszczy o 114 tys. (minus 58,6 proc.), w Lublinie o 106 tys. (minus 64 proc.), w Szczecinie o 98 tys. (minus 62,5 proc.), w Łodzi o 73 tys. (minus 66,4 proc.) w Olsztynie o 36 tys. (minus 55,5 proc.) i w Zielonej Górze o 3,1 tys. (minus 25 proc.).

Komentując te dane, cytowany przez Adamczyka szef Związku Regionalnych Portów Lotniczych Artur Tomasik podkreślił, że w konsekwencji trwającego kryzysu w polskiej branży lotniczej zagrożone są tysiące miejsc pracy, a niektóre lotniska już raportują, że grozi im utrata płynności finansowej. "W tym kontekście niepokoi fakt, że porty lotnicze nadal nie otrzymały niezbędnej pomocy od państwa" – uznał Tomasik.

Przypomniał, że w wyniku rozporządzeń Rządu RP, których celem było przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, przez 108 dni obowiązywał zakaz lotów do Polski w międzynarodowym ruchu pasażerskim. W efekcie tego lotniska zostały praktycznie całkowicie odcięte od przychodów. "Rekompensaty dla lotnisk za lotniczy lockdown są kwestią priorytetową" – zaakcentował Tomasik.

Wskazał, że organizacje branżowe, jak Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych prognozują, że w 2020 r. przewozy pasażerskie w porównaniu z minionym rokiem spadną na świecie o około 60 proc, a straty lotnisk z tego tytułu mogą wynieść 100 mld dolarów.

"Ponadto przewiduje się, że proces odbudowy ruchu pasażerskiego będzie długotrwały, a powrót do wyników sprzed pandemii może zająć nawet 3-4 lata. W kontekście tych prognoz i skali kryzysu, z którym się mierzymy, mamy nadzieję, że Rząd RP zaproponuje długoletni program wsparcia branży lotniczej, który pomoże w utrzymaniu miejsc pracy w lotnictwie oraz potencjału infrastruktury lotniskowej, która od wejście Polski do Unii Europejskiej nieustannie się rozwija" – zaznaczył szef ZRPL.

W całym ub. roku z siatki połączeń trzynastu polskich portów regionalnych skorzystało rekordowe 30,2 mln podróżnych, czyli o ponad 2,14 mln więcej w porównaniu z 2018 r. Dynamika wzrostu ruchu wyniosła 7,6 proc. i była wyższa od średniej dynamiki europejskich lotnisk, która według stowarzyszenia ACI Europe (Airports Council International Europe) wyniosła 3,2 proc.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
ZRPL

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....