TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Polskie niebo coraz bardziej zatłoczone
InfoAir.pl - Opublikowano: 26.07.2019 12:30:56
Polskie niebo coraz bardziej zatłoczone

Od początku roku ruch lotniczy nad Polską wzrósł o 5 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2018 r. - poinformował 24 lipca p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski. Dziennie Agencja obsługuje ok. 3 tys. operacji lotniczych - dodał.

-"Widzimy znaczny przyrost ruchu lotniczego. Od początku roku do teraz obserwujemy około 5-proc. wzrost ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni publicznej w porównaniu do tego samego okresu ub.r. Dla porównania, w całym 2018 ruch ten wzrósł o 10 proc." - powiedział dziennikarzom prezes PAŻP.

Jak mówił, na przełomie lipca i sierpnia nastąpi tzw. pik sezonu wakacyjnego. "Przewidujemy, że od 10-15 sierpnia nastąpi już wypłaszczanie się tego wzrostu sezonowego" - ocenił.

Stały wzrost

Zaznaczył jednocześnie, że ruch lotniczy stale rośnie. "Nawet w takich miesiącach jak maj, czerwiec, wrzesień czy październik poziom natężenia ruchu lotniczego wzrasta. Nie jest to oczywiście taki wystrzał jak w sezonie letnim, ale ogólny poziom jest wysoki" - dodał.

Dziennie w polskiej przestrzeni powietrznej wykonywanych jest około 3 tys. operacji lotniczych. Janiszewski mówił, że polscy kontrolerzy pomagają Europie Zachodniej rozładować tłok na europejskim niebie, przejmując część ruchu lotniczego nad Niemcami. Dziennie to nawet 150 operacji lotniczych. Przekazał dziennikarzom, że dzięki pomocy polskich kontrolerów dzienne opóźnienia samolotów są zredukowane o kilkadziesiąt tysięcy minut i wynoszą średnio ok. 1,5 minuty na operację lotniczą. Jeszcze w 2018 r. opóźnienia na europejskim niebie wynosiły średnio prawie 2 minuty, głównie w niemieckiej i francuskiej przestrzeni powietrznej.

Co z tymi opóźnieniami?

Pytany o powody opóźnień samolotów Janiszewski wskazał, że są one spowodowane m.in. tym, co się dzieje w Europie Zachodniej. Chodzi m.in. o strajki kontrolerów ruchu lotniczego, które w ostatnim czasie odbyły się m.in. w Belgii, Włoszech i we Francji.

"Innym bardzo istotnym powodem jest pogoda - jest to bardzo znaczący czynnik wpływających na przepływ ruchu lotniczego" - tłumaczył szef Agencji. Jako przykład podał sytuację z ubiegłego tygodnia, kiedy z powodu burz opóźnienia samolotów w polskiej przestrzeni powietrznej podczas 3 tys. operacji lotniczych sięgnęły w sumie prawie 3 tys. minut. "Te samoloty musiały czekać na ziemi" - powiedział. Dodał, że priorytetem PAŻP jest zachowanie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu; każdego dnia obsługują średnio około 2,5 tys. lotów, a rocznie - około miliona. PAŻP odpowiada też za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PAŻP
kontroler

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....