Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Qantas Airways gotowe na 20-godzinny lot

infoair
16.10.2019 07:30
0 Komentarzy

W najbliższy weekend odbędzie się pierwszy blisko20-godzinny lot australijskich linii lotniczych Qantas Airways – podała 15 października agencja Bloomberga. W trakcie podróży naukowcy i lekarze będą sprawdzaćwytrzymałość fizyczną i psychiczną pasażerów i załogi samolotu.

Samolot wystartuje w piątek z Nowego Jorku i wyląduje wSydney w niedzielę rano – podał australijski przewoźnik. Maszyna, na którejpokładzie znajdzie się 50 osób, w tym załoga, pokona dystans między StanamiZjednoczonymi i Australią (16,2 tys. km) bez żadnego przystanku, co oznacza, żebędzie to najdłużej bezpośredni lot (19,5 godziny).

Pasażerski eksperyment

Jak wskazał Bloomberg, eksperyment pozwoli sprawdzićzachowania pasażerów podczas dalekich podróży powietrznych. Zarówno pasażerowiejak i załoga będą poddawani licznym badaniom lekarskim. Naukowcy i lekarze,którzy również znajdą się na pokładzie najnowszego Dreamlinera produkowanegoprzez amerykański koncern Boeing, mają zamienić go w powietrzne laboratorium.Podczas lotu sprawdzana będzie praca mózgu pilotów pod kątem czujności.Jednocześnie monitorowana będzie aktywność kilkudziesięciu pasażerów, w tym ichsen i przyjmowanie posiłków.

Wprowadzenie do oferty 20-godzinnych lotów nie jest jeszczeprzesądzone. Linie Qantas nadal nie podjęły decyzji ws. zakupu nowych samolotów(Airbusa lub Boeinga), które będą mogły obsługiwać takie połączenia bezkonieczności międzylądowania. Nie wiadomo też jak pasażerowie będą reagować natak długą podróż.

Jet lag

Problemem może okazać się tzw. jet lag, który widoczny jestu pasażerów nawet przy krótszych niż planowany na najbliższy weekend lotach.Przekraczanie stref czasowych m.in. potęguje poczucie zmęczenia i przyczyniasię do problemów ze snem po podróży. Ma też zdaniem naukowców poważnekonsekwencje dla zdrowia, szczególnie w przypadku częstych podróży na długichtrasach.

Rozwiązanie problemów z wpływem długich lotów nasamopoczucie i zdrowie podróżujących ma kluczowe znaczenie dla Qantas Airways.Przewoźnik będzie musiał uzyskać zgodę australijskiego organu ds. kontrolilotnictwa cywilnego na pracę personelu pokładowego dłuższą niż 20 godzin orazstworzyć nowe umowy z pilotami, którzy będą latać tych trasach.

Decyzję o włączeniu lotów na trasie Nowy Jork-Sydney lub porzuceniutego pomysłu Qantas ma podjąć do końca 2019 r.

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA)przewiduje, że potencjalna baza klientów na tego rodzaju lot w 2037 r. maosiągnąć poziom 8,2 mld pasażerów – podała agencja. (PAP)

Komentarze