TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Reformę europejskiego nieba blokuje ... Gibraltar
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 16.07.2018 14:00:52
Reformę europejskiego nieba blokuje ... Gibraltar

KE apeluje do stolic ws. prawa lotniczego, by zmniejszyć liczbę opóźnień.

Komisarz transportu Violeta Bulc oraz szefowa komisji transportu PE Karima Delli zaapelowały do państw UE, by odblokowały reformę zarządzania europejską przestrzenią powietrzną. Wezwanie pojawia się w szczycie sezonu, w którym liczba lotów z opóźnieniami bije rekordy.

W tym roku ruch lotniczy ma być najwyższy w historii. Prognozy mówią o tym, że wykonanych zostanie 11 mln lotów. Zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, który jest najbardziej ruchliwy dla linii lotniczych, opóźnienia są dotkliwe. Z danych KE wynika, że takie do dwóch godzin codziennie dotykają na lotniskach w Europie 50 tys. pasażerów.

Dlatego Bulc i Delli wybrały ten termin, żeby zwrócić uwagę na to, że obecny system zarządzania ruchem lotniczym zmaga się z rosnącym natężeniem i innymi zakłóceniami, które przyczyniają się do opóźnień.

"System potrzebuje pilnej aktualizacji. Teraz jest moment, żeby być stanowczym - potrzebujemy autentyczniejszej współpracy pomiędzy krajowymi służbami zajmującymi się żeglugą powietrzną. Musimy pracować z Europolem nad skuteczniejszym zarządzaniem europejską siecią" - napisały w piątkowym apelu Bulc i Delli.

UE, której przestrzeń powietrzna składała się dawniej z oddzielnych obszarów będących w wyłącznych kompetencjach władz krajów członkowskich, wykonała już postęp w tej sprawie, przechodząc od sfragmentaryzowanej do zharmonizowanej przestrzeni. Obecne rozwiązania prawne dotyczące jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej doprowadziły do poprawy przepustowości. KE przekonuje, że poprawił się dzięki temu poziom bezpieczeństwa, zmniejszyły się zanieczyszczenia oraz nastąpił spadek zużycia paliwa o ponad 2 proc. średnio na każdy lot.

KE chciała jednak iść dalej, proponując kolejną reformę określaną mianem jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej 2+. Od kilku lat sprawa nie może zostać przyjęta z powodu blokady w Radzie UE. Problemem jest spór dotyczący Gibraltaru pomiędzy Wielką Brytanią i Hiszpanią.

Madryt twierdzi, że lotnisko na Gibraltarze jest nielegalne. Powołuje się przy tym na traktat z Utrechtu z 1713 r., który przekazał Wielkiej Brytanii miasto, zamek i port, ale nie uwzględnił praw do przesmyku na Gibraltar, na którym zbudowano lotnisko. Przez konflikt na tym tle blokowane są zmiany dotyczące prawa lotniczego na poziomie UE.

Bulc i Delli wskazały, że gospodarka i sektor lotniczy rozwijają się, dlatego trzeba zapewnić usprawnienie systemu zarzadzania ruchem. "Wzywamy państwa członkowskie i zainteresowane strony do współpracy z nami w celu budowy nowoczesnej i wydajnej infrastruktury ruchu lotniczego w Europie" - zaapelowały.

KE przekonuje, że reforma przyczyniłaby się do zwiększenia wydajności ruchu lotniczego, skrócenia tras i dalszego obniżenia kosztów operacyjnych. Podawane w apelu szacunki mówią o 36 mld euro oszczędności w ciągu najbliższych 20 lat oraz potencjalnych 11 tys. nowych miejsc pracy.

Inicjatywa jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej ruszyła w odpowiedzi na opóźnienia powodowane przez żeglugę powietrzną, których szczyt przypadł w Europie na późne lata dziewięćdziesiąte.

Ważną rolę w procesie jej wdrożenia odgrywa Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol). Jest ona międzynarodową organizacją zrzeszającą 41 państw, która ma zapewniać wydajny sposób zarządzania ruchem lotniczym. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
unia
kontroler
KE
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....