Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rolls Royce zainwestuje w Polsce

infoair
30.11.2016 10:41
0 Komentarzy

Koncern Rolls Roycezainwestuje w Polsce – poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki. Jakpowiedział PAP w Londynie, zakłady badawcze i wdrożeniowe koncernu mają powstaćw Ropczycach pod Rzeszowem i stworzyć nawet 3 tys. miejsc pracy.

„Ostatnio, gdy byłem w Londynie dwa miesiące temu,spotkałem się w polskiej ambasadzie z prezesem i wiceprezesem Rolls Royce'a,który produkuje zaawansowane silniki samolotowe. Dzisiaj przypieczętowaliśmy terozmowy: w Ropczycach pod Rzeszowem powstanie fabryka Rolls Royce'a – ale niemontownia, tylko ośrodek badań i rozwoju, a także wdrożenia” – powiedziałMorawiecki po poniedziałkowych rozmowach.

„To zaawansowany produkt, a Rolls Royce jest drugim naświecie producentem silników samolotowych, po General Electric” -podkreślił.

Jak ocenił, nowa inwestycja powinna stworzyć bezpośredniokilkaset miejsc pracy w zakładzie, a nawet do dwóch tysięcy w łańcuchu dostaw.”W silnikach samolotowych liczymy to średnio razy sześć-siedem, jeślichodzi o tworzenie miejsc pracy u kooperantów, więc to będzie 2-3 tys. miejscpracy” – zaznaczył.

Morawiecki dodał, że zachęcanie brytyjskich firm doinwestycji w Polsce było jednym z tematów jego poniedziałkowych rozmów zministrem finansów Philipem Hammondem i ministrem ds. biznesu Gregiem Clarkiemw ramach międzyrządowych konsultacji pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

„Już wcześniej udało się przyciągnąć z Londynuinwestycje Credit Suisse, UBS; rosną też inwestycje zaangażowania banku HSBC.Citi Bank myśli o tym, żeby stworzyć jeszcze więcej etatów w Polsce” -powiedział minister rozwoju i finansów, oceniając, że w ciągu ostatnich kilkumiesięcy „stworzyliśmy dodatkowo kilkanaście tysięcy miejsc pracy w sektorzeusług”.

Jak zaznaczył, przyciąganie zagranicznych firm doinwestowania w Polsce stwarza znaczące szanse rozwojowe dla Polski.

„Nie chcę, żeby polscy informatycy wyjeżdżali doWielkiej Brytanii, ale żeby brytyjskie firmy przyjechały do Polski. (…)Poprzez outsourcing części funkcji przedsiębiorstwa przesuwają się w góręswojej wartości dodanej. My mamy w Polsce korzyść, bo wykonywane są prace wramach profesjonalnych korporacji, które wcześniej nie były wykonywane: ludziesię uczą, powstają wysoko płatne miejsca pracy” – dodał. „Bardzodobry ekonomista, jakim jest Hammond, doskonale to rozumie. To sytuacjawin-win” – podkreślił.

Morawiecki dodał także, że w trakcie poniedziałkowegospotkania poruszono temat relacji handlowych pomiędzy oboma krajami, w którychPolska ma pozytywny bilans sięgający nawet 6 miliardów euro rocznie.

„Eksportujemy części samochodowe. Stajemy się w tymobszarze bardzo istotnym klastrem i Brytyjczycy to dostrzegają. Dotyczy to teżproduktów rolno-spożywczych i meblarskich. Te trzy sektory odpowiadają zaprawie połowę polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii” – zaznaczyłwicepremier, który mówił o tym, że Londyn jest „bardzo ważnympartnerem” ze względu na pozytywny dla Polski bilans handlu pomiędzykrajami.

Wicepremier zapowiedział także, że odpowiadając na uwagiwielu Polaków w Wielkiej Brytanii, Ministerstwo Rozwoju planuje wprowadzenieuproszczonej formy działalności gospodarczej – tzw. „małej działalnościgospodarczej”, która zwolni przedsiębiorców z wielu obowiązków formalnych.

„Chcemy, żeby w sytuacji, gdy firma będzie jeszczeniewiele zarabiać, dopiero rozkręcać swoją działalność, a jej dochód będzieniski, to żeby wówczas ten przysłowiowy ZUS nie był obciążeniem, które będzieniemożliwe do pokrycia” – powiedział Morawiecki.

Według informacji PAP, projekt ma trafić pod obrady RadyMinistrów wkrótce, a Ministerstwo Rozwoju liczy na to, że jeszcze przed końcemroku zostanie skierowany do konsultacji społecznych.


Komentarze