Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sejm za rządowym projektem o lotach VIP-ów

infoair
02.09.2019 11:30
0 Komentarzy

Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę o lotachnajważniejszych osób w państwie. Reguluje ona, jakie loty mają status HEAD, ktomoże znajdować się na pokładzie rządowych samolotów wraz z najważniejszymiosobami w państwie oraz kto jest odpowiedzialny za prowadzenie CentralnegoRejestru Lotów.

Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 233 posłów, przeciwkobyło 171, od głosu wstrzymało się 5.

Głos opozycji

Tuż przed głosowaniem nad jedyną poprawką do projektu ustawyzgłoszoną przez klub PO-KO, poseł Sławomir Nitras (PO-KO) oświadczył z mównicysejmowej, że jego ugrupowanie popiera przepisy dotyczące Centralnego RejestruLotów, ale sprzeciwia się tym, które – według niego – sprowadzają się do tego,że wladza wykonawcza będzie sprawowała kontrolę nad lotami marszałków Sejmu iSenatu.

„Nie może być tak, że premier rządu będzie kontrolowałmarszałka Sejmu”. „Nie może marszałek Sejmu oczekiwać akceptacji dlalatania w celach służbowych, tylko dlatego, że jeden marszałek nadużywał, niemoże władza wykonawcza kontrolować władzy ustawodawczej” – powiedziałNitras.

W podobnym tonie wypowiedział się poseł Kukiz'15 MaciejMasłowski. „Uważamy, że kiedy to szef kancelarii premiera decyduje o tym,że gdzie, kiedy marszałek Sejmu czy Senatu mogą polecieć, to jest to zachwianiefunkcji kontrolnej nad rządem przez Sejm” – mówił apelując o usunięcieczęści przepisów z projektu ustawy.

Ostatecznie w głosowaniu poprawka, która zakładała usunięciez ustawy wszystkich artykułów, oprócz tych, które dotyczyły CentralnegoRejestru Lotów została odrzucona. Jej odrzucenie rekomendowała sejmowa komisjaadministracji i spraw wewnętrznych.

ABC ustawy

Zgodnie z ustawą, każdy lot prezydenta będzie lotem”wykonywanym w misji oficjalnej”. W lotach prezydentowi będą moglitowarzyszyć członkowie rodziny oraz inne zaproszone przez prezydenta osoby.Natomiast lotem w misji oficjalnej premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu,będzie tylko lot „odbywany w celu realizacji zadań bezpośrednio związanychz pełnioną funkcją”.

Ustawa precyzuje także listę osób, które mogą towarzyszyćnajważniejszym osobom w państwie w trakcie lotu. Według przepisów na pokładziesamolotu mogą znajdować się członkowie delegacji – zaproszeni posłowie,senatorowie, przedstawiciele władz publicznych oraz eksperci; osobyzapewniające obsługę techniczną, medyczną lub organizacyjną; a także dziennikarze.

Zgodnie z ustawą, w przypadku wystąpienia wątpliwościzwiązanych z lotami marszałków Sejmu i Senatu, szef KPRM będzie występować oich wyjaśnienie. Jeśli takie wątpliwości nie zostaną w wyznaczonym czasiewyjaśnione, szef KPRM będzie zobowiązany do powiadomienia szefów kancelariiSejmu lub Senatu o braku możliwości organizacji takiego lotu.

Według dotychczasowych zapowiedzi ustawą w sobotę zajmie sięSenat. (PAP)

Komentarze