TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Spóźnione Boeingi dla VIP-ów szansą dla LOT-u? [FILM]
- Opublikowano: 21.04.2020 17:30:56
Spóźnione Boeingi dla VIP-ów szansą dla LOT-u? fot. MON

Do przewozu najważniejszych osób w państwie Ministerstwo Obrony wykorzystuje dziś przede wszystkim dwa samoloty Gulfstream G550 (zabierają na pokład kilkanaście osób), Boeinga 737 (zabiera do 132 pasażerów) oraz dwa Embraery ERJ-175 (80 pasażerów), które są czarterowane od LOT-u.

Gazeta wskazuje m.in., że jesienią mieliśmy odebrać dwa kolejne boeingi 737 w wersji BBJ. Miały one zastąpić lotowskie embraery. Maszyny te będą mogły zabierać do 65 pasażerów i są wyposażone w nowoczesne systemy obrony, dwuosobową kabinę dla VIP-ów, kabinę HEAD, która umożliwia odbywanie konferencji czy wreszcie sypialnię dla załogi. Po ich odbiorze Polska będzie miała jedną z najnowocześniejszych flot do obsługi VIP na świecie. Kontrakt ma wartość 2,5 mld zł, podpisano go trzy lata temu, ale Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że odbyło się to z naruszeniem przepisów.

Wirusowe opóźnienie

Obecnie – jak podaje "DGP" - dwa boeingi znajdują się w Bordeaux we Francji, gdzie montowane jest wyposażenie wnętrza oraz systemów bezpieczeństwa. Problem w tym, że z powodu epidemii COVID-19 pracuje teraz przy nich znacznie mniej ludzi, co oznacza, że odbiór samolotów przez stronę polską opóźni się najpewniej o kilka, kilkanaście tygodni.

A to z kolei oznacza, że nie uda się ich w sierpniu przetestować na specjalistycznym poligonie Vidsel w Szwecji. To jedyne tak dobrze oprzyrządowane miejsce w Europie do sprawdzania systemów bezpieczeństwa samolotów. Bada się tam m.in. to, czy w przypadku zagrożenia dobrze działają flary. Niewykorzystanie naszego terminu w sierpniu oznacza, że maszyn do końca roku nie zdążymy przetestować – wszystkie kolejne terminy na tym poligonie są już zarezerwowane. Testowanie jest możliwe dopiero na początku przyszłego roku.

Trudno prognozować, jak długo potrwa pandemia, ale realistyczny scenariusz zakłada teraz, że dwa kolejne boeingi dla naszych VIP-ów resort obrony odbierze w pierwszej połowie przyszłego roku. Gazeta podnosi, że MON, chcąc zapewnić dostępność maszyn, będzie musiało przedłużyć umowę na czarter embraerów z naszym narodowym przewoźnikiem. Na razie takie rozmowy nie są prowadzone, ale jest jeszcze stosunkowo dużo czasu. Wartość kontraktu nawet przy zawarciu go tylko na sześć miesięcy to co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych. – W tym momencie każdy pieniądz dla LOT-u jest istotny, a technicznie obsługa takiego kontraktu nie stanowi problemu – konkluduje gazeta. (PAP)

Zobaczcie na filmie pierwszego Boeinga 737 da VIP "Józef Piłsudski":Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
linia
VIP
LOT

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....