Szef IATA o budowie CPK

infoair
17.10.2019 14:45
0 Komentarzy

Z zadowoleniemprzyjmujemy zobowiązanie polskiego rządu do budowy Centralnego PortuKomunikacyjnego; to doskonałe wieści dla branży lotniczej i pasażerów -powiedział dyrektor generalny Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego(IATA) Alexandre de Juniac.

W Warszawie trwa Global Airport and Passenger Symposium zudziałem przedstawicieli branży lotniczej, w tym m.in. linii lotniczych, czyzarządzających lotniskami.

„Z zadowoleniem przyjmujemy zobowiązanie polskiegorządu do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. To pierwsze od 10 lat wEuropie lotnisko typu greenfield (inwestycje realizowane na niezabudowanym ibez infrastruktury terenie – PAP). To doskonałe wieści dla branży lotniczej ipasażerów. Liczymy, że ten projekt zakończy się sukcesem, z korzyścią dlapasażerów” – powiedział na konferencji prasowej de Juniac.

Szef IATA podkreślił, że rządy powinny wspierać rozwójlotnictwa, ponieważ branża ta jest katalizatorem tworzenia miejsc pracy iwzrostu PKB. Jak mówił, rządy w tym celu powinny m.in. przygotowywaćodpowiednią legislację. A na lotniskach powinny być wdrążane nowoczesnetechnologie.

„Rozwiązania technologiczne powinny koncentrować się natym, czego chce pasażer. A pasażer chce m.in. łatwych przesiadek na lotniskach,krótkiego oczekiwania na bagaż, czy też możliwości śledzenia transferu bagażu wsmartfonie” – powiedział. I dodał, że IATA, „z niecierpliwościąoczekuje na współpracę z zainteresowanymi interesariuszami, jeśli chodzi oprojekt CPK”.

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski przekazał, że rząd polskipodejmuje jeden z najważniejszych projektów, który będzie miał”ogromy” wpływ na Europę Środkowo-Wschodnią.

„IATA uczestniczy w tym procesie konsultacyjnymdotyczącym CPK od początku. LOT, który należy do IATA, jest pewien, że tenprojekt będzie sukcesem” – powiedział na konferencji Milczarski. Jakdodał, chodzi m.in. o port, który ma być m.in. przyjazny dla środowiska.

Zgodził się z szefem IATA, że przy budowie tego portu,należy wykorzystać najnowocześniejsze technologie. „Chcemy zbudowaćlotnisko przyszłości, na którym LOT zbuduje swój hub” – powiedziałMilczarski.

IATA zrzesza 290 linii lotniczych, w tym PLL LOT. Zapewniaponad 82 proc. światowego ruchu lotniczego.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowymiędzy Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy idrogowy. W odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hazostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będziemógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. W skład CPKwejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczegoi połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą anajwiększymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.


Komentarze