Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Szef IATA popiera ideę CPK

infoair
26.12.2018 10:00
0 Komentarzy

-„Polska jest przykładem kraju, który nowego i nowoczesnego portu bardzo potrzebuje – powiedział w rozmowie z czwartkową „Rzeczpospolitą” dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac. Jak zaznaczył, polskie władze są otwarte na sugestie i rady IATA ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) zapytany został w „Rz”, czy wierzy w projekt CPK, mimo tego, że jest już nowe lotnisko w Berlinie. „Jak najbardziej wierzę” – zapewnił.

-„Niemcy są perfekcyjni we wszystkim, co robią, nawet w popełnianiu błędów. W projekcie berlińskim jest jednak coś, czego nie jestem w stanie pojąć. OK., można popełnić błąd. Ale jak to możliwe, że naprawienie go trwa już dziesięć lat? Oczywiście w ten projekt jest zaangażowanych kilka instytucji, prywatnych i publicznych. Ale nadal nie jestem w stanie zrozumieć indolencji w radzeniu sobie z problemem” – powiedział szef IATA.

Juniac zaznaczył, że nie był na stołecznym lotnisku im. Chopina od kilku lat, ale słyszał, że jego możliwości rozwoju są ograniczone.

-„Położone jest blisko centrum miasta, są problemy środowiskowe, nie można zwiększyć liczby operacji, a ruch stale rośnie. Jeśli więc potrzebne jest centrum przesiadkowe to możliwości wzrostu są ograniczone” – ocenił.

Jak wskazał, paryskie Charles de Gaulle mimo że kiedyś było dobrze położone i funkcjonalne, to już takie nie jest.

-„Nie mówiąc już, że dla przesiadających się jest trudne” – dodał. W jego ocenie najlepiej usytuowanym z działających portów w Europie jest Monachium.

-„Natomiast jeśli chodzi o nowy projekt, to wiem, że polskie władze są otwarte na wszelkie sugestie i rady, jakie byśmy mieli. To prawidłowa postawa, bo linie lotnicze wiedzą, jakie lotniska są funkcjonalne i dlaczego” – podkreślił szef IATA. „Zresztą Polska jest przykładem kraju, który nowego i nowoczesnego portu bardzo potrzebuje” – powiedział Juniac.(PAP)

Komentarze