TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Teraz lata 40 mln pasażerów. Będzie 68 mln. W 2030r.
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 13.11.2018 17:30:15
Teraz lata 40 mln pasażerów. Będzie 68 mln. W 2030r.

Z prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) wynika, że w 2030 r. polskie lotniska obsłużą 68 mln pasażerów - poinformowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Dodano, że usprawnienie ruchu lotniczego w Polsce przyczyni się do powstania 65 tys. nowych miejsc pracy.

PAŻP poinformowała we wtorek na stronie internetowej, że wraz z IATA opracowały pierwszą edycję strategii rozwoju przestrzeni powietrznej dla Polski.

Agencja powołując się na prognozy IATA podała, że dynamika wzrostu ruchu lotniczego w Polsce wskazuje, że w ciągu najbliższych dwóch dekad liczba operacji lotniczych ulegnie podwojeniu do poziomu 1,5 mln lotów rocznie. "Jednocześnie z prognoz IATA wynika, że liczba pasażerów obsługiwanych przez polskie lotniska będzie rosła w tempie 5,6 proc. Średnio rocznie i w roku 2030 osiągnie wartość 68 mln" - dodano.

W strategii wskazano, że w 2005 roku lotniska w naszym kraju obsłużyły 4,6 mln pasażerów, a usługi oferowało pięciu licencjonowanych operatorów lotniczych. Dla porównania w 2017 było to już blisko 40 mln pasażerów (wzrost o 800 proc.), a usługi oferowało 28 międzynarodowych linii lotniczych.

PAŻP zwróciła uwagę, że sprostanie temu wyzwaniu, przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, poprawie przepustowości, redukcji kosztów oraz opóźnień, wymaga modernizacji systemu zarządzania ruchem lotniczym i zmian w strukturach przestrzeni powietrznej. "Wprowadzenie tych zmian może przełożyć się m.in. na wpływ 6 mld euro do budżetu oraz powstanie 65 tys. nowych miejsc pracy do 2035 roku" - zaznaczono.

W strategii czytamy, że branża lotnicza w Polsce rozwija się szybciej niż w Unii Europejskiej. Ten wzrost - jak zaznaczono - ma być jeszcze wyższy dzięki realizacji CPK, czyli budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Autorzy zwracają jednak uwagę, że inwestycje będą również niezbędne w innych polskich portach lotniczych m.in. po to by sprostać rosnącemu ruchowi lotniczemu w kraju.

Dokument - jak wyjaśniła PAŻP - zawiera szereg uzgodnionych inicjatyw związanych z rozwojem struktur przestrzeni powietrznej oraz zarządzaniem ruchem lotniczym.

"Jestem przekonany, że działania PAŻP będą stanowiły istotny wkład w modernizację przestrzeni powietrznej w Europie. Aktualne potrzeby rynku lotniczego, w szczególności w zakresie zwiększania przepustowości, są głównym powodem, dla którego IATA i PAŻP podjęły tę oddolną inicjatywę" - podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes Agencji Janusz Janiszewski.

Wiceprezes IATA na Europę Rafael Schvartzman zwrócił z kolei uwagę, że opóźnienia rejsów w europejskiej przestrzeni powietrznej stanowią poważną niedogodność dla pasażerów i mają negatywny wpływ na gospodarkę. "Przewidywany wzrost liczby pasażerów, szczególnie intensywny w Polsce, spowoduje nasilenie tego problemu. Stąd też tak ważne jest, by dalsze prace nad strategią rozwoju przestrzeni powietrznej dla Polski przebiegały w kooperacji PAŻP i przewoźników lotniczych. Bliska współpraca z PAŻP pozwala nam być spokojnym o optymalny rozwój żeglugi powietrznej w Polsce, przynoszący zarazem wymierne zyski ekonomiczne" - ocenił Schvartzman. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
Polska
PAŻP
  • Łukasz Butryn – 13.11.2018

    Trzeba budować szybką kolej, łączącą stolice europejskie.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....