TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

ULC z EASA razem na rzecz cyberbezpieczeństwa
PAP - Opublikowano: 09.11.2017 08:00:10
ULC z EASA razem na rzecz cyberbezpieczeństwa

Urząd Lotnictwa Cywilnego wspólnie z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) będzie testować w Polsce europejski program pilotażowy związany z cyberbezpieczeństwem w sektorze lotniczym - poinformował w środę prezes ULC Piotr Samson.

Porozumienie w tej sprawie w Krakowie podpisał prezes ULC i dyrektor generalny EASA Patrick Ky.

-"Na mocy tego porozumienia z EASA Polska będzie jednym z krajów, w którym będzie przeprowadzony pilotaż programu europejskiego, dotyczącego cyberbezpieczeństwa" - powiedział Samson na konferencji prasowej. Dodał, że współpraca ma polegać m.in. na pracy analitycznej i wzajemnej wymianie informacji.

Samson poinformował, że w ramach ULC, w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwem Cyfryzacji, została podjęta inicjatywa stworzenia sektorowego centrum reagowania na zagrożenie cyberinformatyczne.

Chodzi o Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego dla branży lotniczej. To część systemu cyberbezpieczeństwa, które zarządzane jest przez Ministerstwo Cyfryzacji. "Nasza intencja jest taka, aby w obrębie transportu lotniczego był ten jeden punkt, który będzie koordynował wszystkie działania związane z cyberbezpieczeństwem, (...) chodzi o linie lotnicze, lotniska i żeglugę powietrzną" - powiedział szef ULC.

Jak wyjaśnił, wewnątrz ULC zostanie powołana specjalistyczna komórka do tego celu. "Mówimy o rozszerzeniu naszych kompetencji. Mamy już komórkę, która zajmuje się kwestią bezpieczeństwa i ochrony w zakresie lotnictwa. Tylko do tej pory była on w większej mierze skupiona na takich kwestiach, jak np. fizyczne dostanie się na teren lotniska lub przejęcia kontroli nad samolotem. Teraz rozszerzamy ją o obszar cyfrowy" - powiedział szef ULC.

Jak dodał, przy tworzeniu tego zespołu, ULC będzie ściśle współpracować z Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa.(NC Cyber).

-"Ta dzisiejsza konferencja jest dowodem na to, że Polska jest traktowana bardzo poważnie, jako jeden z głównych graczy, jeśli chodzi o kwestie zabezpieczenia w zakresie bezpieczeństwa ochrony lotnictwa na terenie Europy. Obecność szefa EASA jest na to dowodem" - zauważył Samson.

Dyrektor generalny EASA Patrick Ky ocenił podpisane porozumienie, jako "wyraz wzajemnej współpracy". "Nie wystarczy tylko działać na szczeblu europejskim, konieczne jest również działanie na szczeblu narodowym, krajowym. Tu w Krakowie widzimy, że jest jedność branży" - powiedział na konferencji Ky.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz podkreślił pełną gotowość naszego kraju do prowadzenia skoordynowanych działań służących m.in. zapobieganiu, wykrywaniu czy minimalizacji skutków incydentów naruszających bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, istotnych dla funkcjonowania państwa, również w obszarze transportu lotniczego.

ULC podkreśla, że lotnictwo w szybkim tempie staje się coraz bardziej cyfrowe, co jest korzystne dla rozwoju transportu i wygody pasażerów. Jak wskazano, zdaniem ekspertów rosnąca zależność lotnictwa od systemów informatycznych oraz duża ilość zgromadzonych danych o pasażerach powoduje, że sektor lotniczy może stać się celem ataków hakerskich.

Urząd wskazuje, że organizacje i podmioty rynku lotniczego stają się coraz bardziej połączonym cyfrowo ekosystemem i w coraz większym stopniu polegają na technologii.

W Krakowie w środę rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym". Jest kolejną wspólną konferencją Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego.

W trakcie konferencji planowane jest przyjęcie Deklaracji Krakowskiej zawierającej m.in. postulat stworzenia europejskiej strategii oraz mapy drogowej cyberbezpieczeństwa w lotnictwie.

Partnerem konferencji są: Kraków Airport, Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.  (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
Lotnisko Kraków
PPL
PAŻP
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....