TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

ULC z EASA razem na rzecz cyberbezpieczeństwa
PAP - Opublikowano: 09.11.2017 08:00:10
ULC z EASA razem na rzecz cyberbezpieczeństwa

Urząd Lotnictwa Cywilnego wspólnie z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) będzie testować w Polsce europejski program pilotażowy związany z cyberbezpieczeństwem w sektorze lotniczym - poinformował w środę prezes ULC Piotr Samson.

Porozumienie w tej sprawie w Krakowie podpisał prezes ULC i dyrektor generalny EASA Patrick Ky.

-"Na mocy tego porozumienia z EASA Polska będzie jednym z krajów, w którym będzie przeprowadzony pilotaż programu europejskiego, dotyczącego cyberbezpieczeństwa" - powiedział Samson na konferencji prasowej. Dodał, że współpraca ma polegać m.in. na pracy analitycznej i wzajemnej wymianie informacji.

Samson poinformował, że w ramach ULC, w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwem Cyfryzacji, została podjęta inicjatywa stworzenia sektorowego centrum reagowania na zagrożenie cyberinformatyczne.

Chodzi o Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego dla branży lotniczej. To część systemu cyberbezpieczeństwa, które zarządzane jest przez Ministerstwo Cyfryzacji. "Nasza intencja jest taka, aby w obrębie transportu lotniczego był ten jeden punkt, który będzie koordynował wszystkie działania związane z cyberbezpieczeństwem, (...) chodzi o linie lotnicze, lotniska i żeglugę powietrzną" - powiedział szef ULC.

Jak wyjaśnił, wewnątrz ULC zostanie powołana specjalistyczna komórka do tego celu. "Mówimy o rozszerzeniu naszych kompetencji. Mamy już komórkę, która zajmuje się kwestią bezpieczeństwa i ochrony w zakresie lotnictwa. Tylko do tej pory była on w większej mierze skupiona na takich kwestiach, jak np. fizyczne dostanie się na teren lotniska lub przejęcia kontroli nad samolotem. Teraz rozszerzamy ją o obszar cyfrowy" - powiedział szef ULC.

Jak dodał, przy tworzeniu tego zespołu, ULC będzie ściśle współpracować z Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa.(NC Cyber).

-"Ta dzisiejsza konferencja jest dowodem na to, że Polska jest traktowana bardzo poważnie, jako jeden z głównych graczy, jeśli chodzi o kwestie zabezpieczenia w zakresie bezpieczeństwa ochrony lotnictwa na terenie Europy. Obecność szefa EASA jest na to dowodem" - zauważył Samson.

Dyrektor generalny EASA Patrick Ky ocenił podpisane porozumienie, jako "wyraz wzajemnej współpracy". "Nie wystarczy tylko działać na szczeblu europejskim, konieczne jest również działanie na szczeblu narodowym, krajowym. Tu w Krakowie widzimy, że jest jedność branży" - powiedział na konferencji Ky.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury i budownictwa Marek Chodkiewicz podkreślił pełną gotowość naszego kraju do prowadzenia skoordynowanych działań służących m.in. zapobieganiu, wykrywaniu czy minimalizacji skutków incydentów naruszających bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, istotnych dla funkcjonowania państwa, również w obszarze transportu lotniczego.

ULC podkreśla, że lotnictwo w szybkim tempie staje się coraz bardziej cyfrowe, co jest korzystne dla rozwoju transportu i wygody pasażerów. Jak wskazano, zdaniem ekspertów rosnąca zależność lotnictwa od systemów informatycznych oraz duża ilość zgromadzonych danych o pasażerach powoduje, że sektor lotniczy może stać się celem ataków hakerskich.

Urząd wskazuje, że organizacje i podmioty rynku lotniczego stają się coraz bardziej połączonym cyfrowo ekosystemem i w coraz większym stopniu polegają na technologii.

W Krakowie w środę rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym". Jest kolejną wspólną konferencją Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego.

W trakcie konferencji planowane jest przyjęcie Deklaracji Krakowskiej zawierającej m.in. postulat stworzenia europejskiej strategii oraz mapy drogowej cyberbezpieczeństwa w lotnictwie.

Partnerem konferencji są: Kraków Airport, Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.  (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
Lotnisko Kraków
PPL
PAŻP

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....