TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Upadłość ... początkiem rozwoju radomskiego lotniska
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 20.08.2018 15:51:26
Upadłość ... początkiem rozwoju radomskiego lotniska

Jeszcze w tym tygodniu tymczasowy nadzorca sądowy ma przygotować sprawozdanie obejmujące w szczególności informacje na temat stanu finansowego spółki Port Lotniczy Radom - powiedział PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza. Dodał, że termin ten został wyznaczony do soboty.

Guza przekazał PAP, że ustanowiony przez sąd tymczasowy nadzorca sądowy do 25 sierpnia ma przygotować sprawozdanie obejmujące w szczególności informacje na temat stanu finansowego spółki, jej długów i wierzytelności oraz rodzaju i wartości majątku spółki. Sprawą zajmuje się V Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Radomiu.

"Gdy dokument będzie gotowy, sąd wyznaczy termin rozprawy w sprawie upadłości" - przekazał Guza. Dodał, że sprawą zajmuje się V Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Radomiu

W lipcu br. Port Lotniczy Radom złożył do sądu wniosek "o wymuszoną sprzedaż ze wskazaniem przyszłego nabywcy lotniska", czyli Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL). Przedsiębiorstwo zarządza m.in. Lotniskiem Chopina w Warszawie.

"Sąd wyznaczył tymczasowego nadzorcę sądowego. Został złożony wniosek o upadłość, podkreślam, że w formule pre-pack, czyli z wyceną ze wskazaniem nabywcy. My przejmujemy całe przedsiębiorstwo. To nie jest zwykła upadłość, gdzie syndyk później będzie wyprzedawał majątek. Przejmujemy całe przedsiębiorstwo i zapewniamy ciągłość jego działania" - tłumaczy PAP prezes PPL Mariusz Szpikowski.

W lipcu, kiedy lotnisko w Radomiu złożyło do sądu wniosek, prezydent Radomia Radosław Witkowski napisał na Facebooku, że "uruchomienie w Radomiu jednego z większych lotnisk w Polsce staje się faktem".

"Zakończyliśmy negocjacje z Przedsiębiorstwem Państwowym +Porty Lotnicze+. Dziś Port Lotniczy RADOM złoży do sądu wniosek o wymuszoną sprzedaż ze wskazaniem przyszłego nabywcy lotniska, czyli właśnie PPL. To ogromna szansa rozwoju dla naszego miasta! To mnóstwo nowych miejsc pracy, rozwój gospodarczy, a także rozwój turystyki. Mam wielką nadzieję, że PPL zrealizuje swoje plany i wiosną 2020 roku z radomskiego lotniska wystartują pierwsze samoloty!" - napisał.

Na początku sierpnia br. na stronach internetowych BIP Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" ukazało się ogłoszenie o zamówieniu publicznym w związku z planowaną rozbudową Lotniska w Radomiu. Jak w nim napisano, zamawiający, czyli PPL, planuje przeprowadzenie czterech postępowań przetargowych.

Chodzi o wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym (PFU) dróg kołowania oraz płyt postojowych; wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym towarzyszących obiektów kubaturowych, wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno - Użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców oraz na wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym budowy terminala.

"Celem tego ogłoszenia jest powiadomienie rynku, że będziemy prowadzić takie iwnestycje. Jesteśmy przygotowani do inwestycji w Radomiu pod każdym względem" - powiedział Szpikowski. Jak dodał, "kiedy mama nadzieję - że zostaniemy wskazani, jako zarządzający lotniskiem - uruchomimy niezwłocznie takie postępowania".

Jeśli chodzi o terminal pasażerski, zgodnie z ogłoszeniem, ma on być jednokondygnacyjny o przepustowości rocznej co najmniej 3 mln pasażerów, przy założeniu obsługi głównie ruchu czarterowego o dużej sezonowości.

"Wykonawca projektu terminala musi opracować na dużym poziomie ogólności koncepcję dalszej modułowej rozbudowy strefy odlotów (checkin, sortownia bagażu, kontrola bezpieczeństwa, poczekalnie odlotowe) oraz przylotów (karuzele bagażowe, sortownia bagażu, kontrola dokumentów na przylotach), zapewniającej całkowitą przepustowość terminala na poziomie 10 milionów pasażerów rocznie" - czytamy.

W kwietniu br. prezes Szpikowski przekazał, że z analizy niezależnego doradcy, firmy Arup wynika, iż lotnisko w Radomiu spełnia kryteria lotniska komplementarnego dla Lotniska Chopina.

Szpikowski przyznał wówczas, że "Radom ma nieprzystosowaną infrastrukturę drogową, postojową, terminalową. (...) nie jest dzisiaj przystosowany do wykonywania regularnych lotów pasażerskich". Dodał, że lotnisko nie posiada także infrastruktury, np. paliwowej.

Jak mówił wówczas, za 20 miesięcy PPL ma możliwość posiadania lotniska, które jest w stanie obsłużyć około 3 mln pasażerów czarterowych. Koszt rozbudowy lotniska - to kwota 425 mln zł; w tym czasie droga startowa zostałaby wydłużona z 2 tys. metrów do 2,5 tys., metrów. W drugim etapie - jak mówił Szpikowski - lotnisko mogłoby się rozbudowywać nie pogarszając w tym czasie parametrów - do poziomu obsługującego 7-9 mln pasażerów rocznie, za 467 mln zł. Droga startowa uzyskałaby wtedy 2,8 tys. m.

Radomskie lotnisko jest jedynym portem lotniczym użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 mln zł. Od kilku lat lotnisko szuka inwestora, który zrealizowałby niezbędne inwestycje infrastrukturalne.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta, Ilona PeckaSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
raport
PPL
Lotnisko Rzeszów
 • Leszek Niedziółka – 20.08.2018

  Musiało dojść do niezłego wałka finansowego, skoro teraz upadłość ogłaszają. Czyżby obecny zarząd bał się odpowiedzialności?

 • Robert Spychala – 20.08.2018

  Będzie wielkie :-) .Każdy chce mieć swojego misia. Dlaczego Radom ma nie mieć :-). Póki rządzi PIS będzie brał kredyty na funkcjonowanie tego ,,zastępczego" nowego lotniska. Suski i Bielan nie popuszczą. To dla nich być albo nie być. To jest ich dziecko.

 • Marek Stelmasik – 20.08.2018

  Upadliśmy i co nam teraz zrobicie wierzyciele?

 • Marek Maslowiec – 20.08.2018

  Oni w jakiejs innej rzeczywistosci operuja...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....