TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

W Rosji wszedł w życie zakaz lotów do Gruzji
InfoAir.pl - Opublikowano: 08.07.2019 15:30:17
Wszedł w życie zakaz lotów z Rosji do Gruzji

8 lipca w Rosji wszedł w życie zakaz połączeń lotniczych z Gruzją. Decyzję o zawieszeniu lotów na czas nieokreślony władze podjęły po demonstracjach w Tbilisi wywołanych wystąpieniem w parlamencie Gruzji rosyjskiego deputowanego Siergieja Gawriłowa.

Oficjalnie władze powołały się na względy bezpieczeństwa. Obserwatorzy w Rosji oceniają decyzję jako gest polityczny, wywołany niedostateczną - zdaniem Moskwy - reakcją władz gruzińskich na protesty.

Ostatni lot

Ostatni samolot z Tbilisi - rejs bezpośredni, wykonywany przez największego rosyjskiego przewoźnika, Aerofłot - wylądował w Moskwie o godz. 4.51 w poniedziałek czasu moskiewskiego (godz. 3.51 w Polsce).

Zawieszenie lotów oznacza straty dla rosyjskich przewoźników: ministerstwo transportu Rosji oszacowało je na około 3 mld rubli (ok. 47 mln USD). Rząd zamierza rekompensować liniom lotniczym te straty. Kierunek gruziński nie jest dla nich kluczowy, jednak straty nakładają się na złe wyniki finansowe sektora w pierwszym półroczu br.

Natomiast dla Gruzji - jak oceniają eksperci cytowani przez media w Rosji - utrata turystów rosyjskich będzie dotkliwa. Gruziński Bank Narodowy ocenił, że ograniczenie napływu turystów z Rosji oznacza straty rzędu 200-300 mln USD.

Lotniczy dekret

Rosyjski prezydent Władimir Putin wydając 21 czerwca dekret o zawieszeniu lotów polecił także biurom podróży, by zaprzestały sprzedawania wycieczek do Gruzji. Wcześniej MSZ Rosji rekomendowało swym obywatelom, by nie udawali się do tego kraju. 22 czerwca rząd Rosji zawiesił połączenia gruzińskich linii lotniczych do Rosji.

Do miast w Gruzji - Tbilisi, Batumi i Kutaisi - wykonywało rejsy sześciu przewoźników rosyjskich (Aerofłot, Uralskie Linie Lotnicze, Pobieda, S7, Red Wings, Smartavia) i dwóch gruzińskich - Georgian Airways i MyWay. Teraz do Gruzji dolecieć będzie można tylko z przesiadką (np. w Stambule, Mińsku, czy Erywaniu); dziennik "Izwiestija" podał w poniedziałek, że ceny biletów na loty z przesiadką są na razie droższe o 13 procent w porównaniu do lotów bezpośrednich.

Choć 90 proc. turystów z Rosji podróżowało do Gruzji indywidualnie i również większość przybywała tam nie samolotami, a drogą lądową, nie jest jasne, ilu zdecyduje się na odpoczynek w Gruzji w sytuacji napięć politycznych między oboma krajami.

Turystyczny rynek

Rosja ma spore znaczenie dla gruzińskiego rynku turystycznego. Rosyjski Związek Przemysłu Turystycznego informował, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2019 roku Gruzję odwiedziło ponad 500 tys. osób. Według danych Narodowego Stowarzyszenia Turystyki Gruzji kraj ten odwiedziło w 2018 roku 1,4 mln Rosjan, na łącznie 7,2 mln turystów zagranicznych; według innych danych Rosjan było 1,7 mln. Liczba turystów z Rosji wzrosła w ubiegłym roku o 24 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Rosjanie byli wśród nabywców apartamentów w gruzińskich miejscowościach wypoczynkowych nad Morzem Czarnym.

Kryzys w stosunkach rosyjsko-gruzińskich, którego początkiem było wystąpienie Gawriłowa, cofnął je do stanu sprzed 10 lat. Komentatorzy w Rosji zgadzają się, że trudno mówić o powszechnych w Gruzji nastrojach antyrosyjskich, a protesty w Tbilisi w znacznej mierze wywołane były wewnętrznymi napięciami politycznymi.

Jednak hasła niechętne władzom rosyjskim i słowa prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, która nazwała Rosję "wrogiem i okupantem", pociągnęły za sobą ostrą reakcję Moskwy.

Rosja do tej pory nie wznowiła połączeń lotniczych z Ukrainą, które zawiesiła w październiku 2015 roku, w odpowiedzi na zakaz wprowadzony najpierw przez Ukrainę, po zestrzeleniu nad Donbasem malezyjskiego samolotu pasażerskiego w 2014 roku. Gdy jesienią 2015 roku doszło do zamachu na pokładzie rosyjskiego samolotu lecącego z Szarm el-Szejk do Petersburga, Rosja wstrzymała loty do Egiptu. Dopiero w 2018 roku wznowiła rejsy, przy czym wyłącznie do Kairu. W odniesieniu do Turcji Rosja pod koniec 2015 roku zakazała lotów czarterowych i cofnęła ten zakaz w sierpniu 2016 roku. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linia
Rosja
Gruzja

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....