TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Wirus przesuwa otwarcie nowej wystawy w Muzeum Lotnictwa
InfoAir.pl - Opublikowano: 13.10.2020 12:00:16
Wirus przesuwa otwarcie nowej wystawy w Muzeum Lotnictwa

Z powodu sytuacji epidemiologicznej Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zdecydowało o przesunięciu otwarcia nowej wystawy stałej, urządzonej w zrewaloryzowanych historycznych budynkach lotniskowych. Pierwotnie otwarcie zaplanowano na sobotę 17 października.

"W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją jesteśmy zmuszeni przesunąć otwarcie naszych nowych wystaw w zrewaloryzowanych przestrzeniach. Spowolnienie rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 zależy bowiem od nas wszystkich - unikajmy dużych skupisk" - zakomunikowało muzeum w poniedziałek.

Jak zaznaczono, nowy termin udostępnienia ekspozycji "Skrzydła i Ludzie XX w." nie został na razie ustalony.

Unijne wsparcie

Rewaloryzacja zespołu zabytkowych budowli inżynieryjnych dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny stała się możliwa dzięki uzyskaniu dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w wysokości 9 mln zł. Wartość całego projektu to ponad 13 mln zł.

Funkcje muzealne zyskały przedwojenne obiekty powojskowe: hangar główny, garaż nr 1 i 2, kancelaria, spadochroniarnia. Prezentowana będzie w nich nowa wystawa stała MPL "Skrzydła i Ludzie XX wieku", na którą złożą się posiadane eksponaty, w tym unikaty światowe, jak np. jeden z dwóch zachowanych na świecie francuskich myśliwców Caudron CR. 714 Cyclone, na którym polscy lotnicy bronili Paryża, a także mundury i dokumenty. Ekspozycję uzupełnią prezentacje multimedialne i trzy symulatory. Goście będą się przemieszczać po specjalnie wytyczonej ścieżce zwiedzania.

Jak informował w sierpniu dyrektor placówki Krzysztof Radwan, cały projekt, ze względu na swoją kompleksowość i unikalność w skali kraju wpisuje się w nurt tworzenia innowacyjnych produktów turystycznych o znaczeniu ponadregionalnym, międzynarodowym, mających genezę w atrakcyjnie wykorzystanej, zabytkowej przestrzeni.

Według niego koncepcja Lotniczego Parku Kulturowego, której elementem jest projekt, stanowi jedną z niewielu na świecie inwestycję, łączącą zagadnienia ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego w aspekcie historii techniki i krajobrazu lotniczego.

Historia Muzeum

Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego rodzaju. Zbiory liczą ponad 200 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe. W muzeum jest też zbiór książek o lotnictwie, ponad 20 tys. zdjęć oraz kolekcja orderów i odznaczeń licząca ponad 2 tys. eksponatów.

Krakowskie muzeum mieści się w wyjątkowym historycznie miejscu: zajmuje fragmenty dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 r.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
historia
Lotnisko Kraków

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....