TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Wykup gruntów pod CPK ruszy w 2020 roku
InfoAir.pl - Opublikowano: 19.12.2019 14:30:19
Wykup gruntów pod CPK ruszy w 2020 roku; fot. CPK

W 2020 r. rozpocznie się proces negocjacji i dobrowolny wykup gruntów pod CPK - powiedział w poniedziałek w Gdyni Pełnomocnik Rządu do Spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Jak mówił, w związku z budową CPK w nadchodzącym 2020 roku trzeba przedsięwziąć cztery kroki.

Po pierwsze - przedstawić zmiany w prawie, tak by skrócić procedury administracyjne i zmniejszyć liczbę wymaganych formalności. Kolejnym elementem jest rządowy wieloletniego plan finansowania inwestycji, który będzie wpisany do wieloletnich planów finansów publicznych. Horała powiedział, że następnym krokiem ma być wybór doradcy strategicznego, czyli jednego z największych światowych lotnisk. Dodał, że rozmowy na ten temat toczą się m.in. z lotniskiem w Singapurze, w Seulu i Tokio. Doradca strategiczny będzie przygotowywał tzw. master plan lotniska a potem będzie partnerem przy realizacji inwestycji.

Czwartym elementem jest rozpoczęcie procesu negocjacji i dobrowolny wykup gruntów – po to by zacząć gromadzić ziemię w miejscu gdzie lotnisko ma powstać.

"Teren lotniska jest większy nawet niż jedna gmina. Prawdopodobnie cały węzeł będzie zajmował teren na pograniczu kilku gmin, ale największa część jest w gminie Baranów" – dodał.

Uracjonalnienie systemu

Horała podkreślił, że CPK to projekt przebudowy, uracjonalnienia systemu transportowego kraju. Zauważył, że system ten jest obecnie dosyć chaotyczny i jest wynikiem różnych historycznych zaszłości. Zauważył, że są kierunki, na których realny czas przejazdu dostępny dla przeciętnego obywatela jest zaskakująco długi w stosunku do odległości np. przejazd z Warszawy na Środkowe Pomorze. "My chcemy zbudować taki spójny system komunikacyjny kraju" – dodał.

Horała zaznaczył, że zakładany termin pierwszej operacji lotniczej z CPK to koniec 2027r., ewentualnie przełom lat 2027/2028.

Jak mówił, ostatnia zaktualizowana wycena komponentu lotniskowego CPK to 25 mld zł. CPK będzie budowała spółka z dużym udziałem polskim. Finansowanie przedsięwzięcia ma być rynkowe, czyli np. poprzez kredyty, obligacje itp.

Pełnomocnik poinformował też, że celem rządu jest by budowa CPK rozpoczęła się w 2023 r.

Podkreślił, że rząd zakłada taki termin, ale będzie to trudne do osiągnięcia i na pewno będzie wymagało zmiany prawa, np. tak, by pierwsze prace przygotowawcze, ziemne były możliwe jeszcze przed ostatecznym prawomocnym pozwoleniem na budowę. Zaznaczył, że takie rozwiązania są przewidziane w innych specustawach.

Idea CPK

Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym zlokalizowanym między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju.

CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha; w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł niedaleko portu lotniczego i połączenia, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
CPK
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....