Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Z CPK do większości miast koleją

infoair
02.10.2017 09:06
0 Komentarzy

Z Centralnego Portu Komunikacyjnego „Solidarność”do większości największych polskich miast dojedziemy koleją w 2-2,5 godziny -powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

Wild podkreślił, że całe przedsięwzięcie zakłada, że port”Solidarność” jest sercem nowego systemu transportowego. „Wraz zbudową portu mogą być przeprowadzone określone inwestycje kolejowe” -powiedział Wild w piątek w RMF FM. Budowa kolei dużych prędkości między Łodziąa Warszawą należy do istoty koncepcji.

-„To kiedy dojedziemy do poszczególnych miast koleją zportu „Solidarność”, „zależy od tego, jaki priorytet będą miałyposzczególne inwestycje” – przyznał Wild. „Na dzisiaj stawiamy dwiegranice – jedna to 2027 r. – port „Solidarność” zostanie otwarty,druga to 2035 r. – to wówczas zostaną wprowadzone również całkiem nowe trasykolejowe, które umożliwią podróżowanie z prędkością 200-250 km na godz.” -dodał.

Dodał, że sposób, w jaki chcemy „osiągnąć prędkościumożliwiające dostanie się do największych polskich miast w 2-2,5 godz. jestjeszcze przed nami”. Wild przyznał, że podróż do „Szczecina, jak iKoszalina potrwa 3 godz. 20 minut, 3 godz. 30 minut.” Dodał, że wprzypadku tych miast „to jest czas, który jest dopuszzalny”.

-„Gdy mówimy o kolejach dużych prędkości, rozumiemyzazwyczaj przez to francuskie TGV, mknące z prędkością 350 km na godz.Chciałbym podkreślić, do realizacji tego zamierzenia (CPK – PAP) nie jestkonieczna budowa kolei tak dużych prędkości, nie jest konieczna budowa całkiemnowych szlaków kolejowych. Konieczne jest uzupełnienie obecnej sieci kolejoweji następnie taka jej modernizacja, aby była możliwość osiągnięcia prędkości napoziomie 200-250 km na godz.” – powiedział.

Port lotniczy „Solidarność” ma powstać wmiejscowości Stanisławów w gminie Baranów, w powiecie grodziskim. Koszt budowyCPK wyniesie ok. 31-35 mld zł, jego budowa ma potrwać 10 lat. Jak mówił Wild,przedstawiając koncepcję CPK, pierwszy samolot ma odlecieć z Centralnego PortuKomunikacyjnego w połowie 2027 r.

Najbliższe dwa lata mają być okresem przygotowawczym doinwestycji. Zgodnie z przyjętym w kwietniu rozporządzeniem w tej sprawie CPK mabyć węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczymoraz kolejowym.

Jednym z argumentów przemawiających za budową CentralnegoPortu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina – największy port wkraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce – zaczyna byćbliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył12,8 mln pasażerów, a w tym roku – według szacunków – ma to być 14 mln. Przezpierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc.więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, żeprzepustowość Lotniska Chopina wynosi 20 mln osób rocznie. (PAP)

Komentarze